August 12, 2020, 6:39 pm

СОБРАНИЕТО ИЗГЛЕДАШЕ НА СТОЧЕН ПАЗАР: Ќе беше чесно да ја информираат јавноста за нивната одлука, ако немаат што да сокријат зошто се кријат од јавноста?

Поврзано

Димитриеска-Кочоска: Пpoопаѓањето на Еуро Стандард банка претставува уште еден голем нeyспех на актуелната власт и сeриозен удap на бизнисот и над 55.000 пензионери и...

Пpoпаѓањето на Еуро стандард банка претставува уште еден голем нeуспех на актуелната власт и сериозен удaр во банкарскиот и...

Бoнбoна бизниc: Пoкaчyвaњeто на стpyјата е за личнo бoгaтeње на Зaeви?

Покачувањето на струјата е директен удар врз граѓаните на Република Македонија кои повторно се изманипулирани од Зоран Заев и...

Јанушев: Џaбe oткaжyвaњe од пaтни тpoшoци кoгa јa пoкpaдoвтe дpжaвaтa и нapoдoт

Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на тоа од СДСМ, џабе...
- Advertisement -

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, во денешното гостување во емисијата Јади бурек на ТВ Сонце вели дека почесен пристап би било 8-те пратеници кои гласаа за уставните измени јасно да кажеле како планираат да постапат на денот на гласањето, додавајќи дека функцијата пратеник е значајна и голема функција и дека не е во ред да се лаже партијата и партиското членство.

-Дебатата за измена на уставот започна во понеделник. Освен тројцата притворени пратеници, останатите пет пратеници гласаа против усвојување на дневниот ред во понеделник, а во петок истите гласаа за уставни измени, вели Николоски запрашувајќи што суштински се сменило во тие пет дена.

Тој појасни дека Собранието наликувало на сточен пазар, како што кажал пратеникот Иван Стоиљковиќ. Николовски објаснува дека целиот притисок го вршел Заев со луѓето околу него со сите средства што им стојат на располагање, за опозициските пратеници да гласаат за уставни измени.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ објасни дека пратениците биле свесни дека договор е штетен тоа го објасни со пример, дека само двајца од пратениците од опозицијата јавно говореа во Собрание по однос на договорот.

-Ако пратениците биле убедени дека ова е добро за иднината на Македонија и пред се на Македонците како мнозински народ, зашто и останатите 6 пратеници не излезат пред јавноста и да објаснат зошто го направиле тоа, вели Николоски.

Тој објасни дека истите пратеници бегаат од јавноста и од медиумите бидејќи истите сакаат нешто да сокријат. Николоски посочи дека доколку немаа што да сокријат, ќе ја образложеа својата одлука јавно.

Latest News

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани ...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

Зaлoжничka дpaмa во „Еуростандард“ банка во Кавадарци

Вистинска заложничка драма се случува во Еуростандард банката во Кавадараци, по информацијата дека НБРМ ја затвара банката и дека ќе побара стечај, Порталот „Лидер“ дознава...

More Articles Like This