September 30, 2020, 7:35 pm

СОБРАНИЕТО ИМ ЗАБРАНИ НА ВЕРСКИТЕ ЛИДЕРИ ДА ПРИСУСТВУВААТ НА РАСПРАВАТА ЗА АБОРТУС: Верски лидери се обидоа да упаднат на собраниската дебата за абортусот!

Поврзано

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за...

Арнаудов: Државата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што...
- Advertisement -

Неколку верски лидери се обидоа да присуствуваат на денешната расправа за предлог-законот за абортус, но не им беше дозволено.

Неколку верски лидери се обидоа да дојдат на расправата. Бидејќи не беа поканети од страна на Комисијата за здравство согласно Деловникот, не им беше дозволено да присуствуваат“, напиша пратеникот Павле Богоевски.

Претседателката на Комисијата за здравство Мирсада Емини Асани, откако се споменаа верските заедници заебележа дека сите верски заедници во Македонија искажале интерес за оваа тема.

Почнувајќи од членот 19, амандман 7 од Уставот на Македонија, ние сме секуларна држава. Во сите досегашни пракси на работата на Собранието, се во насока дека не биле поканети верските заедноци, но тие имаат можност да го дадат и да го понудат своето мислење – објасни Асани.
Неофицијално од МПЦ велат дека претседателката на комисијата ги спречила да присуствуваат на расправата иако ова била јавна расправа и во минатото од МПЦ присуствувале на расправи за закони во минатото.

Latest News

Жена пронашла 500 000 евра во стан што сакала да го продаде

На дното од визбата на една зграда во седмиот арондисман во Париз во стар куфер се криело вистинско богатство...

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да Собранието има 5 потпретседатели и...

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот референдум на кој под прашањето...

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена откако бројот на зapазени од...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

More Articles Like This