Советничката група во Град Скопје на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до антикорупциска против Шилегов

Поврзано

Истражување на „Меѓаши“: Еве што мислат граѓаните, дали учениците треба да тргнат на училиште

Во периодот од 22.07.2020 година до 03.08.2020 година, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ спроведе квантитативно онлајн Истражување за...

Двајца пoчинaти и 155 новозaрaзени во последните 24 часа во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи...

Кондовец му впepил пиштooл во глава на полициckи службеник – сега kpивично одговара пoлицaeцот

Независниот синдикат на полицијата жестоко реагира откако вчера МВР поднесе кривична пријава против 6 полициски службеници за наводно „малтретирање...
- Advertisement -

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесе пријава до Државната комисија за спречување на корупција за спорните одлуки на последната седница на Советот на Град Скопје.

Пријавата се однесува на Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов и претседателот на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева за предложените и усвоените одлуки за реконструирање на локални патишта во општина Карпош(Нерези) и општина Сарај(с.Бојане) во време на изборна кампања.

Одлуките кои се донесени се спротивни на член 34 од Законот за спречување на корупција и судирот на интереси и член 8-а од Изборниот законик. Според член 34 од Законот за спречување на корупција и судирот на интереси и член 8-а од Изборниот законик, од денот на донесувањето на одлуката за распишување на избори до денот  на завршување на изборен процес, неможе да започне изградба со средства од буџетот или од јавни фондови или со средства на јавно претпријатие или други правни лица кои располагаат со државен капитал на нови објекти во инфраструктурата како патишта, водоводи, канализации, далноводи и други објекти или објекти за општествени дејности и други ограничувања.

Оттука, со предложувањето и донесувањето на Одлуки од ваков тип за време на изборна кампања се врши влијание на избирачите и се врши злоупотреба на службената функција градоначалник на Град Скопје и Претседател на Совет на Град Скопје.

Latest News

Истражување на „Меѓаши“: Еве што мислат граѓаните, дали учениците треба да тргнат на училиште

Во периодот од 22.07.2020 година до 03.08.2020 година, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ спроведе квантитативно онлајн Истражување за...

ВМРО-ДПМНЕ обвинyва: Нecпособноста е причина за xавaријата во РЕК Битола

Нeспособноста и нeодговорноста на раководството на РЕК Битола и ЕЛЕМ го доведуваат во опaсност енергетскиот систем во Македонија, се вели во партиското соопштение на...

Двајца пoчинaти и 155 новозaрaзени во последните 24 часа во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-11,...

(Видео) Овие не се бopци за човекови пpaва, пpипaдници на БЛМ нападнaa возpacна жена

Иако левичарските медиуми во САД се обидуваат припадниците на „Блек Лавјс Метер“ да ги претстават како борци за човекови права, повеќе од очигледно е...

Орбан: Мигpaнтите се како биoлошka бoмбa

Доаѓањето на илeгaлни мигpaнти во Унгарија, за време на пaндeмија на коpонавирус, мора да биде запрено по секоја цена, бидејќи мигрaнтите претставуваат опacност по...

More Articles Like This