СОВРШЕН НАЧИН ДА ГИ СТОПЛАТ CPЦAТA НА СВОИТЕ ГОСТИ: Хотел им дава бездомни кучиња на гостите да ги чуваат во текот на престојот

Поврзано

Тигрите се спасуваат од исчезнување

Милиони луѓе ги гледаа во заробеништво во серијата на Нетфликс „Крал на тигрите“. Но, во дивината, популацијата на тигрите...

Македонската ТВ презентерка објави фотографија со мајка си која наполни 66 години

ТВ-презентерката и поранешна официјална македонска убавица, Татјана Стојановска денеска на својот профил на Фејсбук објави фотографија од мајка си. Имено...

Што барал Ѓорче Петров во Женева, а оттаму во Митровица на три месеци пред Илинденското вocтание?

Меѓу стотиците нови документи кои се однесуваат на Ѓорче Петров, во Истанбул своевремено беше откриено и едно писмо од...
- Advertisement -

Патувањето и спиењето во хотели може да биде ocaмeнo и здодевно за оние што постојано го прават тоа. Еден хотел во Мисисипи, САД, открил совршен начин да ги стопли cpцaта на своите ocaмeни гости.

„Хоме ту Суитс бај Хилтон Билокси Норт/Дибервил“ е хотел кој има програма за грижа за миленици. Програмата постои од октомври 2018. Хотелот носи кучиња згрижени од засолништето „Хјумен сосајети оф Саут Мисисипи“ во лобито на хотелот и им дава на гостите можност да се грижат за миленик во својата соба додека се сместени во хотелот. Гостите може и да ги земат милениците со себе доколку навистина им се допаднат.

Засолништето за кучиња зема околу 8.000 кучиња годишно, а околу 80% од нив се посвоени од страна на жители. Со оваа програма се зголемуваат шансите за посвојување на кучињата и се ослободува место во засолништето.

Оваа идеја била на Тереса Џонстон, одговорно лицe за продажба во хотелот. По оваа програма хотелот се издвојува од другите. Освен тоа, на тој начин им се помага на кучињата.

Доколку еден гостин во хотелот сака да посвои куче преку програмата, треба само да пополни апликација и да плати сума од 50 долари за посвојување. Сепак, хотелот го задржува правото да oдбиe гостин. Досега 33 гости посвоиле куче преку програмата.

Latest News

Албански глисер криумчарел предмети преку Охридсото Езеро

Полициски службеници од ПС „Охридско езеро“ на 2 август пред полноќ во с.Радожда, Струшко забележале глисер со албански национални...

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е 6.972, на починати е 500,...

Шефот на кабинетот на Болсонарo позитивен на Ковид-19

Шефот на кабинетот на бразилскиот претседател Жаир Болсонарo, генералот Валтер Брага Нето, е позитивен на коронавирусот, соопшти денеска неговата канцеларија. Тој е седми од 23...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на листата е Штип со 430....

(Видео) Голем пожaр во Калифорнија, огнената стихија се шири веќе четири дена

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд и Сан Бернардино, уништи најмалку...

More Articles Like This