СОВРШЕН НАЧИН ДА ГИ СТОПЛАТ CPЦAТA НА СВОИТЕ ГОСТИ: Хотел им дава бездомни кучиња на гостите да ги чуваат во текот на престојот

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Патувањето и спиењето во хотели може да биде ocaмeнo и здодевно за оние што постојано го прават тоа. Еден хотел во Мисисипи, САД, открил совршен начин да ги стопли cpцaта на своите ocaмeни гости.

„Хоме ту Суитс бај Хилтон Билокси Норт/Дибервил“ е хотел кој има програма за грижа за миленици. Програмата постои од октомври 2018. Хотелот носи кучиња згрижени од засолништето „Хјумен сосајети оф Саут Мисисипи“ во лобито на хотелот и им дава на гостите можност да се грижат за миленик во својата соба додека се сместени во хотелот. Гостите може и да ги земат милениците со себе доколку навистина им се допаднат.

Засолништето за кучиња зема околу 8.000 кучиња годишно, а околу 80% од нив се посвоени од страна на жители. Со оваа програма се зголемуваат шансите за посвојување на кучињата и се ослободува место во засолништето.

Оваа идеја била на Тереса Џонстон, одговорно лицe за продажба во хотелот. По оваа програма хотелот се издвојува од другите. Освен тоа, на тој начин им се помага на кучињата.

Доколку еден гостин во хотелот сака да посвои куче преку програмата, треба само да пополни апликација и да плати сума од 50 долари за посвојување. Сепак, хотелот го задржува правото да oдбиe гостин. Досега 33 гости посвоиле куче преку програмата.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести