СОГИРАЧИТЕ СЕ ПРОСТИЈА ОД АСТОРИ: Смртта на капитенот на Фиорентина и италијански репрезентативец ја шокираше спортската јавност

  • March 4, 2018

Капитенот на Фиорентина и фудбалерот на италијанската репрезентација Дејвид Астори почина на 31-годишна возраст.

Одбрамбениот играч починал по “ненадејна болест”, неговиот клуб потврди на нивната официјална Твитер страна.

Фиорентина требаше да игра Удинезе во Серија А во неделата попладне, но играта и сите други натпревари од Серија А се прекинати.

Астори и се приклучи на Фиорентина во 2016 година од Каљари и одигра 58 натпревари за нив.

Каљари исто така го одложи својот натпревар против Џенова во неделата изутрина.

“Фиорентина е длабоко шокирана што мора да ја објави смртта на капитен Давид Астори по ненадејна болест”, велат од Фиорентина.

“Со оглед на оваа ужасна и деликатна ситуација, апелираме на чувствителноста на сите во овие моменти, и апелираме на почит кон неговото семејство”.

Астори, кој ја оставиви својата жена и двегодишната ќерка, заигра преку младинскиот тим на Милан, пред да заигра за Каљари во 2008 година.

Тој помина осум години во клубот и играше на заем во Рома и Фиорентина, пред да се пресели трајно во Фиорентина пред две години.

Капитенот на италијанската фудбалска репрезентација, Џанлуиџи Буфон, му оддаде почит на својот пријател.

Тој рече: “Имаш една млада жена и членови на семејството кои страдаат. Вашето мало девојче заслужува да знае дека нејзиниот татко беше во сите погледи совршена личност. Ти беше најдобар приемер за еден поранешен свет, во кој вредности како алтруизам, елеганција, образование и почит кон другите, беа се.

Претходно «
Следно »