November 30, 2021, 11:24 pm

Создава ли Европа koнфoнтaциckа агенда за средбата на Путин и Бајден?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европскиот парламент, со своите изјави во врска со Русија, му наметнува конфронтациона агенда на американскиот претседател Џозеф Бајден пред средбата со рускиот лидер Владимир Путин, смета претседателот на Државната дума на Русија, Вјачеслав Володин.

„Европскиот парламент и неговиот шеф, Давид Сасоли, се обидоа да добијат политичка тежина, користејќи ја претстојната средба меѓу претседателите на Русија и Соединетите држави како повод“, напиша Володин на својот канал на Телеграм.

Тој потсети дека на Вашингтон му е понуден нацрт на заедничка изјава со која ќе издаде на 15 јуни, пред самитот, во кој има покана за заострување на санкциите против Русија и Кина.

„Во суштина, Европскиот парламент му наметнува агенда на конфронтација на Џо Бајден пред средбата со Владимир Путин. На тој начин, тој сака да изврши притисок, да создаде негативна основа за средбата – со цел добивање политички поени, газење на теми што би можеле да бидат предмет на разговори меѓу двајцата претседатели “, напиша Володин.
Володин ја нарече оваа позиција неодговорна, бидејќи обидувајќи се да ги попречат можните руско-американски договори, Европејците ја пресекоа гранката на која седат, заборавајќи дека мирот и просперитетот на европскиот континент во голема мера зависат од односите меѓу Русија и Соединетите држави.

„Откако се запознав со нацрт-изјавата на Европскиот парламент, која беше предложена за усвојување на 15 јуни, можам да кажам една работа: дефинитивно не е за одбрана на човековите права и демократијата. Тоа е тажен обид да се вклучиме во дијалогот“, додаде тој.

Володин истакна дека авторитетот и почитта во политиката не можат да се заработат ако не се понуди позитивна агенда и ако односите не се градат врз принципот на отвореност, реципроцитет, отсуство на двојни стандарди и барања, пред се кон себе.

ЕП не е одговорно за прашањето на санкциите
Од своја страна, претседателот на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума, Леонид Слуцки, смета дека функциите на Европскиот парламент не вклучуваат прашања за политиката на санкции.

„Европскиот парламент ја продолжува својата политика на мешање во работите на постсоветските држави, пред се на Русија. Шефот на ЕП повика на поостри санкции кон Русија, активно ги поддржува странските агенти кои тој гласно ги нарекува неистомисленици, а исто така ги повикува Соединетите држави „да се спротивстават на непријателските активности на Москва“ … Треба да се потсети … функциите и надлежностите на Европскиот парламент не вклучува прашања поврзани со санкциите“, напиша Слутски на својот канал.

Пратеникот истакна дека не случајно се случува она што се случуваше пред самитот на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател eо Бајден во енева, и истакна дека русофобијата и антируската „хистерија“ станаа „визит-карта“ на европскиот Парламентот.

Тој исто така додаде дека сите „громогласни“ резолуции на ЕП имаат само советодавна природа.

Претходно, претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, повика на заострување на санкциите против руските официјални лица и ги нарече односите „многу напнати“, особено поради ситуацијата со блогерот Алексеј Навални и конфликтот во источна Украина.

Latest News

Груби: Имаме одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и ќе овозможат деблokирање на вeтото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби е оптимист дека во декември ќе...

More Articles Like This