October 1, 2020, 10:17 am

Соларна точка со големина на Марс се врти кон Земјата

Поврзано

Урнебесно видео: Љубовникот преку тераса бега од сопругот

Како овој циркус изгледал на дело погледнете во видеото. На интернет кружи урнебесно видео од Москва во Русија на кое...

Цеца и Анастасија пристигнаа од Рим, ама ретко кој ги позна на аеродром: Пејачките влегоа во автомобил од 140.000 евра

Цеца Ражнатовиќ вчера на 29 септември заедно со својата ќерка Анастасија се врати во Србија, откако пееше на една...

(Видео) Тијана среде Драчево го распали ќумбето

Тијана Дапчевиќ (44) ужива во Драчево, од каде сподели видео со своите следбеници на Инстаграм каде прави ајвар со...
- Advertisement -

Голема соларна точка се врти кон нашата планета и тоа може да предизвика масовни соларни корони.

Соларната точка со име АР2770 е откриена пред неколку дена и се очекува да порасне во големина во текот на овие неколку недели.

од НАСА изјавуваат дека неколку помали соларни испалувања веке се исфрлени од сончевата точка која е насочена спрема Земјата.Овие феномени предизвикале „мали бранови на ионизација да се одбиваат во атмосверата на Земјата, но сеуште немаат ефект на електричните уреди.

Според Space.com, сончеви точки се темни точки на Сонцето што се драстично поладни од остатокот од ѕвездата.Тие се формираат како резултат на магнетното поле на Сонцето.Интензивните магнетни активности доведуваат до ослободување на огромни количества енергија што еруптираат во форма на соларни испалувања или бури познати како масивни коронални исфрлања.

Иако целиот механизам сеуште не е доволно истражен, овие точки настануваат во фотосверата на Сонцето и можат да бидат големи – до 50,000 километри во дијаметар. Бели соларни испалуваша се огромни експлозии на површината на Сонцето, а масифните коронални исфрлања се вид на „меур од плазма“ што ги исфрла Сонцето.

Слика од АР2770 што може да се види дава увид во феноменот.Таа беше фотографирана од аматерскиот астроном Мартин Вајс од Флорида. Големината на „главното црно јадро“ е скоро широко колку Марс и има неколку помали точки на површината што личат на кратери слични како тие на Месечината.

Со растот на точката и нејзината насока кон Земјата, испалувањата можат да пораснат во големина и да влијаат на електричните операции и објекти.

Според Националната Океанска и Атмосферска Администрација(НОАА), јаките соларни бури можат да предизвикаат флуктуации на електрични струи во вселената и да ги енергизираат електроните и протоните во магнетното поле на Земјата.Овие настани може да влијаат на радио комуникацијата, глобалните системи за позиционирање,сателитите и мрежите за напојување со електрична енергија.

 

Latest News

Полицијата ја расипа роденденската забава на 10 годишно девојче, ги пријавил соседот

Полицијата во Шкотска се појави на роденденската забава на 10-годишно девојче, откако сосед го пријави нејзиното семејство затоа што...

Наместо транcфep за Грција, капитенот на Ермениja замина во вojна пpoтив Aзербejџан

Капитенот на ерменската фудбалска репрезентација, Вараздат Харојан реши да и помогне на својата земја во вojната со Азербејџан, фудбалскиот дрес го смени со војничка...

Медицинска сестра по грешка му вбризгала дезинфициенс на пациент, човекот починал во болницата

Хрватот Антун Топлак (62) почина откако по грешка во болница место физиолошки раствор, му бил вбризган дезинфициенс. Трагичниот инцидент се случил во болницата во...

Филипче со порака до родителите, учениците и образовните работници

Филипче со порака до родителите, учениците и образовните работници Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните...

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Учениците од Средното општинско училиште „28 ноември“ во Дебар, денеска го бојкотираа почетокот на учебната година. Како што претходно најавија тие бараат настава со физичко...

More Articles Like This