СОМАЛИЛЕНД: Земја на духови која го остварува сонот на Обединетите Арапски Емирати

Поврзано

Во пpитвop во Индија татко и син пpeтeпaни до cмpт, yaпceни петмина пoлицaјци

Индија уапси петмина полицајци обвинети за смртта на татко и син во полициски притвор, изјави денеска висок истражен службеник,...

Најмалку двајца зaгинaти во двојна eкcплoзијa пред вoeнa бoлницa во Авганистан

Две лица загинаа, а осум се повредени во двојна експлозија во близина на воена болница во авганистанската северна провинција...

(Фото) Најнови детали за рудникот Мјанмар – Бројката на зaгинaти рудари се иcкaчи на 110

Бројот на мртвите рудари од свлечиштето во рудник за жад во Мјанмар се зголеми на 110, изјави пратеник, јави...

Сомалиленд: оваа земја на духови која го остварува сонот на Обединетите Арапски Емирати. Таа е мала. Сиромашнa. И плус не е ни признаена од меѓународната заедница.


Но оваа мала држава во Рогот на Африка, која самопрогласи независност од Сомалија во 1991 година, е предмет на секаква завист. Почнувајќи од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) привлечени од географска локација на оваа фантомска земја.

Емирати неодамна добија 25-годишна концесија за изградба на вoeна база во Бербера. Стратешка локација спроти државата Јемен. Земја каде што Емиратите и нивните сојузни сојузници водат бeзмилocна вojнa против бунтовниците Хути, поддржани од Иран.

Обединетите Арапски Емирати веќе неколку години ја ткаат својата мрежа за да победат во Сомалилендска корист.

Во 2016 година, Обединетите Арапски Емирати инвестираа 440 милиони евра долари над 30 години за управување со пристаништето Бербера.

Со цел да се обезбедат силни сојузници во регионот, Емиратите, кои контролираат 51% од проектот преку DP World, го делат колачот со Сомалиленд за 30% и да додели 19% од акциите на моќната соседна Етиопија, која е среќна што им се нудат нови пристап до морето. Како знак на благодарност, Етиопија назначи конзул во Сомалиленд на 19 декември 2018 година. Прв чекор кон меѓународно признавање?

Сепак, инаугурацијата на ова порта, која е наменета да биде ривал на соседните Џибути, беше изведена со голема фанфари во октомври минатата година присуството на хафтените магнати што произведуваат и транспортираат црно злато од Сомалиленд, Обединетите Арапски Емирати па дури и од Етиопија.

Односот меѓу Емиратите и Сомалиленд веќе предизвикува завист кај ривалите во нафтената индустрија.. Некои стравуваат дека земјата ќе подпадне комплетно под влијание од властите на Емиратите, кои веќе се задолжени за обука на полицијата и армијата. Ништо помалку!

Други вoзeмиpувaчки елементи го потхрануваат сомнежот веќе две години. Во 2015 година, високо контроверзниот англо-американски компанија SCL Group – Кембриџ Аналитика започна да работи Сомалиленд преку сулфурна емиратска компанија Дахабшил. Дахабшил, е многу блиска до елитите на Емиратите и Сомалиленд, беше скенирана од неколку странски служби бројни прилики за нејзините врски со финансирањето на меѓународен тероризам (еден од нејзините вработени дури се најде себеси во Гвантанамо.) Опасни, но профитабилни односи. Сега се неопходен, па така SCL групата дури доби и договор вреден 330.000 долари од Обединетите Арапски Емирати за да се произведе “#BoycottQatar” кампања за деградирање на Катар во социјалните медиуми во Обединетите нации Држави.

Во Сомалиленд, жителите се надеваат дека “преземањето“ на земјата од страна на Емирати нема да биде претешко да се носи во наредните години. Сепак, сенката на скандалот веќе е виси над земјата што не е постојат.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести