September 24, 2020, 8:46 am

Соогласно Уставот може да има само еден мандатар за состав на Влада

Поврзано

Мицкоски: Ќе нѐ има се повеќе, не треба да се обeсхрабруваме

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил сподели фотографии од вечерашниот протест и напиша: Ќе нѐ има се...

Најавени пpoтести и блokaди: Жителите на Бутел излегуваат на пpoтecт во сабота

Граѓаните на општина Бутел денеска преку соопштение до јавноста информираат дека во сабота излегуваат на пpoтест поради нecствареното ветување...

Jaнушев запpeпacтен: За истите кои денес ме фалат до пред некој ден бев нajлoшиот

До пред некој ден на одредени портали бев најлошиот, најнесоодветниот, најнегативниот лик ... сега, на истите тие портали сум...
- Advertisement -

Да ве потсетам што зборував 2016-2017 година…согласно Уставот може да имаме САМО ЕДЕН МАНДАТАР ЗА СОСТАВ НА ВЛАДА!

Резервен или втор мандатар Уставот не предвидува.

За жал, Македонија стана држава со правна какофонија во која неуставно се наметнаа и такви ситуации во пракса, пишува на Фејсбук професорката Тања Каракамишева.
 

Да ве потсетам што зборував 2016-2017 година…согласно Уставот може да имаме САМО ЕДЕН МАНДАТАР ЗА СОСТАВ НА ВЛАДА!…

Julkaissut Тања Каракамишева Keskiviikkona 5. elokuuta 2020

Latest News

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје...

Соседите плакнат очи: Дара Бубамара и на тераса се шета по градник (фото)

По серијата жешки фотографии од Монте Карло, Хрватска, Грција и Малдиви, Дара Бубамара објави и жешка фотографија од тераса. Откако неодамна возеше во автомобил „Ферари“,...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на независност, но и во претходниот...

ВИДЕО: Тотенхем пристигна во Скопје и се 3aтвори во хотелот „Хилтон“

Тотенхем притигна во Скопје, тие се сместени во хотелот „Хилтон“ во близина на салата на СЦ „Јане Сандански“ во Аеродром. Играчите и стручниот штаб немаа...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните месеци, но според сегашните проценки,...

More Articles Like This