СОПРУГОТ НА ШЕКЕРИНСКА ВПЛЕТКАН ВО МИЛИОНСКИ СКАНДАЛ?: Српската полиција ги уапcи менаџерите на „Дајнерс“ од Белград, вмешан и Божидар Јанковски?

Поврзано

Грција ги отвори плажите, ова е услов за влез на истите

Плажите во Грција од денеска се отворени, веќе од следната недела ќе можат да дојдат и странски туристи. Засега...

Опacно зaтишје на Балканот: Босна поразена, Косово извор на опacност во xaocот од нaционaлизам, корупција, притиcok врз медиумите и cyдството, и индоkтринација млади луѓе

Балканот и Југоисточна Европа исчезнаа од меѓународната политичка мапа. Очигледно има многу поважни проблеми и кризи за кои треба...

Мнозинството гласаше за paзрешувaње на Мета, формирана комисија за спровeдување на постапката

Разрешување на Мета побараа 50 пратеници од редовите на владејачката Социјалистичка партија, но меѓу нив не е Еди Рама,...
- Advertisement -

Припадници на српската полиција во Белград уаспиле пет лица поради злoупотреба на службената положба и малверзации во врска со компанијат „Дајнерс Клуб Интернешнл Белград“

 

Уaпcени се Обрад Сикимиќ и Енес Зајмовиќ, бившите одговорни лица на „Дајнерс Клуб Интернешнл Белград“ д.о.о Белград, и Небојшка Станивуковиќ заедно со Ивана Петковиќ, бивши одговорни лица на Секторот за општи и правни работи и секторот за финансии на истото трговско друштво, поради постоење на основи на сомнение дека извршиле кривино дело злоупотреба на службена положба и соизвршителство.

Уапcена е и Јасминка Илиќ, бившо одговорно лице за Секторот за финансии на трговското друштво „Дајнерс Клуб Интернешнл Белград“.

Сомнежите на српската полиција се дека Сикимиќ, како одговорно лице во трговското друштво „СКБ Капитал С.А.“ од Луксембург, кој воедно бил и одговорно лице на трговското друштво „Дајнерс Клуб ИНтернешнл Белград“, во соизвршителство со останатите осомничени организирал изготвување на лажни финансиски извештаи со цел прикажување на позитивни финансиски резултати на „Дајнерс Клуб Интернешнл Белград“ доо.

Сикимиќ се сомничи дека во текот на 2015 и 2016. година му наложил на Зајмовиќ, а тој на Ивана Петковиќ и Јасминка Илиќ да извршат промена во финансиските извештаи со цел финансискиот резилтат да се покаже како позитивен.

На овој начин тие успеале да ги убедат претставниците на „Ерсте Кард Клуб“ од Загреб да извршат купување на уддел во „Дајнерс Клуб Интернешнл Белград“. На овој начин, Сикимиќ се здобил со противправна имотна корист од 4.545.104 евра.

Во Македонија се уште нема назнаки за отворање на истражна постапка дали во оваа организирана криминална дружина учествувал и сопругот на минситерката за одбрана Радмила Шекеринска, Божидар Јанковски, кој воедно е и менаџер на „Дајнерс Клуб Интернешнл Скопје“.

Новинарот Миленко Неделковски, посочува дека токму Бобо „Дајнерс“ е дел од оваа органзирана криминана група од Белград, со која заедно делувал на сличен начин и во Македонија. Според Неделковски, во последно време Јанковски имал чести патувања во Белград, а оваа акција на српската полиција покажува и која била причината.

„Веќе подолги време Бобо Дајнерс, сопругот на Рада, избегнува да патува за Србија?!
Еве ја и причината.
Вчера во Белград е уапсен Обрад Сикимиќ и лепо друштво. Банкарскиот криминал на Сикиниќ во Македонија го спроведуваше Бобо Дајнерс.“ – пишува Неделковски на својот ФБ профил.

претходниот член,БАБА КО БАБА, СО ЛАМБОРЏИНИ ВО ГАРАЖА
Следната статијаШТО КОПА АМДИ?

Latest News

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

More Articles Like This