СОРОСОВИТЕ ПЛАТЕНИЦИ НОКАУТИРАНИ: Средбите на Груевски во Малта се доказ дека ВМРО-ДПМНЕ не е изолирана од меѓународната заедница

  • March 31, 2017
  • Коментари

Паднаа во вода тврдењата на опозицијата за наводна изолираност на државата. Поканата за учество на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на Самитот на Европските народни партии е доказ дека Македонија не е изолирана, сметаат политичките аналитичари.

fewfewtgerahtr

Партиска делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од лидерот на партијата Никола Груевски и премиерот Емил Димитриев, во изминатите два дена учествуваше на самитот на европската десница во Малта, каде Груевски имал и средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

Овде ги запознале своите партиски колеги од Европската народна партија за политичката ситуација во Македонија. Дел од агендата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ беа средбите со претседателот на Советот на Европската унија, Доналд Туск и првиот човек на Европарламентот, Антонио Тајани.

Според политичките аналитичари, средбите на Груевски со високите претставници на сестринските партии на Европскиот самит, покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ има огромна поддршка во напорите за напредок и евроинтеграција на Македонија.

На самитот на европската десница, Груевски се сретна и со Претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, германската канцеларка Ангела Меркел, Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. Тој и лидерот на словенечката десница, Јанез Јанша јавно го поддржаа ВМРО ДПМНЕ и Никоал Груевски на говорите  пред европските лидери.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека на сите средби јасно бил искажан ставот дека и во иднина партијата ќе ја има поддршката на сестринските партии од Европа.

Претходно «
Следно »