СОРОС ГО ОГОВАРА ТРАМП: Трамп е огромен нарцис подготвен да го уништи светот!

  • June 11, 2018

Американскиот милијардер Џорџ Сорос изјави дека претседателот на САД, Доналд Трампе “нарциси, кој се смета за семоќен и кој е подготвен да го уништи светот.”

Сорос изјави дека доколку во САД Демократската партија освои убедлива победа на изборите оваа есен и добијат мнозинство во Претставничкиот дом и Сенатот, ќе можат да започната постапката за импичмент на Трамп.

Трамп и Сорос се во многу лоши односи, по парламентарните избори на кои Трамп ја победи Хилари Клинтон, која беше поддржана од Сорос, пренесува хрватскиот портал “Индекс”.

Сорос донирал во кампањата на Клинтон повеќе од $ 10.5 милиони, според Центарот за Одговорна политиката во Вашингтон.

Минатата година Сорос изгуби речиси една милијарда долари поради шпекулациите на берзата по победата на Трамп.

Во земјата на раѓање Сорос, Унгарија, премиерот Виктор Орбан, започна кампања против Сорос и го прогласи за државен непријател и го изгласаа “Законот против Сорос кој ќе ги ограничи странските финансирање на граѓанското општество и забрана на она што е” национална ризик за безбедноста “.

Поради тоа Сорос ги премести своите канцеларии од Будимпешта во Берлин.

Освен во Унгарија, Сорос е цел на жестоки напади на републиканците во САД.

Замерки за работата на Сорос има и рускиот претседател Владимир Путин, кој тврди дека со неговите донации во светот се меша во изборите.

Сепак, 87-годишниот Сорос не мисли да се предаде или да се повлече, тој веќе најави дека тој ќе се бори уште посилно за своите политички цели.

“Колку е поголема опасноста, толку е поголема заканата, толку повеќе се чувствувам дека морам да се соочам со тоа. Па во таа смисла, да, јас ќе ги дуплирам моите напори “, рече Сорос во интервју за” Вашингтон пост “, пренесува хрватскиот портал.

Претходно «
Следно »