СОРОС ГО ОГОВАРА ТРАМП: Трамп е огромен нарцис подготвен да го уништи светот!

Поврзано

ЗА ВРЕМЕ НА ПPOТECТИТЕ ВО САД: Уaпceни се повеќе од 5.600 луѓе поради дecтруктивнoтo однесување

На протестите во САД за една недела се уапсени повеќе од 5.600 луѓе поради кражби, блокирање патишта и кршење...

ЛУДИЛO ВО САД: Двајца зaгинaти во пpoтecтитe во Чикаго

Две лица загинаа за време на немирите во Цицеро, предградие на Чикаго, кои во САД траат веќе седми ден...

(ВИДЕО) ТРАМП ДО ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ: Ако не рeaгирате соодветно, ви ја испраќам apмијaтa

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека во градовите каде што беснеат насилни протести и деструкција од страна на...

Американскиот милијардер Џорџ Сорос изјави дека претседателот на САД, Доналд Трампе “нарциси, кој се смета за семоќен и кој е подготвен да го уништи светот.”

Сорос изјави дека доколку во САД Демократската партија освои убедлива победа на изборите оваа есен и добијат мнозинство во Претставничкиот дом и Сенатот, ќе можат да започната постапката за импичмент на Трамп.

Трамп и Сорос се во многу лоши односи, по парламентарните избори на кои Трамп ја победи Хилари Клинтон, која беше поддржана од Сорос, пренесува хрватскиот портал “Индекс”.

Сорос донирал во кампањата на Клинтон повеќе од $ 10.5 милиони, според Центарот за Одговорна политиката во Вашингтон.

Минатата година Сорос изгуби речиси една милијарда долари поради шпекулациите на берзата по победата на Трамп.

Во земјата на раѓање Сорос, Унгарија, премиерот Виктор Орбан, започна кампања против Сорос и го прогласи за државен непријател и го изгласаа “Законот против Сорос кој ќе ги ограничи странските финансирање на граѓанското општество и забрана на она што е” национална ризик за безбедноста “.

Поради тоа Сорос ги премести своите канцеларии од Будимпешта во Берлин.

Освен во Унгарија, Сорос е цел на жестоки напади на републиканците во САД.

Замерки за работата на Сорос има и рускиот претседател Владимир Путин, кој тврди дека со неговите донации во светот се меша во изборите.

Сепак, 87-годишниот Сорос не мисли да се предаде или да се повлече, тој веќе најави дека тој ќе се бори уште посилно за своите политички цели.

“Колку е поголема опасноста, толку е поголема заканата, толку повеќе се чувствувам дека морам да се соочам со тоа. Па во таа смисла, да, јас ќе ги дуплирам моите напори “, рече Сорос во интервју за” Вашингтон пост “, пренесува хрватскиот портал.

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

Повеќе вести