СОТИР КОСТОВ: Со Законот за јазици се задира во идентитетот на македонските граѓани

Поврзано

Јанушев во посета на текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево

Ја посетивме текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево. Текстилната индустрија е водечка во овој регион. Затоа во програмата се обврзавме на...

„Hе мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…“

И не мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…, пишува на Фејсбук Рашела...

Власта го заборавила источниот регион, потребно многу работа и труд во целост да заживее

Ги посетивме месните комитети Моштица 1 и Моштица 2. Она што луѓето тука го кажуваат е дека власта заборавила...

Во синоќешното издание на „Отворено студио“ на Телевизија Нова со новинарот-домаќин Наум Стоилковски се дебатираше на темa’ Вистинската загриженост од Законот за јазици?“Професорката Јованка Кепеска изјави дека погрешно се толкува определбата во Уставот за тоа што е службен јазик којшто се однесува најмногу за локалната самоуправа односно за користењето на јазикот во државната власт.

– Уставот се толкува дека тоа е опредлеба, норма која што може да се прифати дека значи и употреба на јазикот во целокупната држава. Македонската нација е титулар на оваа држава и следствено на тоа и нејзиниот јазик. Меѓутоа, со ваквата претенциозност, упорност, индоктринација, политичко пазарење за политички мир се доведува во прашање токму определбата на македонската нација како титулар – вели Кепеска.

А историчарката Наташа Котлар – Трајкова процесот на идентификација во историското време, издвојувањето од другите или она што е познато кај нас како преродбата почнува со најголема доминација на името, територијата на која што живеат луѓето, создавањето на економски врски во одредено историско време. Ако ги следиме тие врски, вели таа, ја пратиме трансверзалата од Север кон Солун и она што се вели денеска пирински дел на Македонија кон Запад односно кон Албанија и територијата што сега е нивна. Тоа е така, смета Котлар – Трајкова поради тоа што тоа беше интерес на големите сили.

Додека пак поранешниот Јавен обвинител Сотир Костов и колумнист вели дека нема историски услови и причина за воведување на двојазичност или пак и повеќе јазичност во Република Македонија.Овој Закон доколку е уставно заснован, а не е, ги кине рамките на Охридскиот договор.Да не заборавиме тој договор е рамковен, а што Заев од Швајцарија ни порача дека ова 21 век и дека ќе ги крши рамките, тогаш ова е фактурата која ни ја испорача – вели Костов.

 

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести