СО ДОГОВОРОТ СЕ УКИНУВА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК: Никола Србов ја открива грубата манипулација за тоа дека бил заштитен македонскиот јазик

Поврзано

Коронавирусот ја одложи Галичката свадба, наместо на Петровден ќе се одржи на Пресвета Богородица

Месната заедница Галичник објави дека поради предизвикот со коронавирус, и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен...

Дијаспората со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Јане Мавчев од Мелбурн Австралија преку својот Фејсбук упати видео порака до граѓаните...

Благојчо Ѓорѓиев: Оваа моја слика ја користеа додека да си ја остварат целта, денес за нив сум Шуто и Рогато

„Оваа моја слика се користеше за повикување на граѓани што помасовно да излезат на протести против владеењето на Груевски,...

Приказната дека СДСМ се избориле за јазикот е само груба манипулација, вели историчарот Никола Србов кој на својот ФБ профил го анализира договорот од Грција во членот во кој се зборува за македонскиот јазик

 

Македонскиот јазик е единствен во светот кој се нарекува „македонски јазик“ без никакви додавки и дообјаснувања. Никој досега не спорел дека македонскиот јазик припаѓа на словенската група на јазици, никој досега не тврдел дека македонскиот јазик го зборувале античките Македонци, тој од секогаш бил дефиниран и признат како уникатен. Дообјаснувањето на јазикот со групата на која припаѓа асоцира дека постои уште еден јазик кој се нарекува „македонски јазик“ а истиот не припаѓа на словенската група на јазици. Бидејќи не постои друг јазик кој се нарекува „македонски јазик“ освен нашиот македонскиот јазик, нема потреба од дообјаснување и прецизирање. Приказната на владата дека се избориле за јазикот да ни биде признаен не само што е груба манипулација туку е и премолчување на интервенцијата со дообјаснувањето, или поточно, премолчување на губењето на она што и досега сме го имале.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести