СО ЕДНОСТАВЕН ТРИК ЌЕ ИЗГЛЕДА КАКО НОВА: Исчистете ја загорената тава со само една состојка!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...
- Advertisement -

Најлошиот дел од готвењето е чистењето отпосле. Поголем проблем се создава доколку храната ви загорела, па миењето на тавчињата претставува уште поголем кошмар. Но, благодарение на оваа состојка овој проблем е минато.

Се што ви треба е: вода, сол и сунѓер.

Во тавчето ставете топла вода и додадете 2-3 лажици сол. Промешајте ја солта и оставете го така тавчето 2 минути. Потоа, префрлете го тавчето на шпоретот и зовријте ја водата. Откако водата ќе почне да зоврива, оставете ја да врие 15-тина минути.

Вриењето треба да го исчисти загорениот дел, но доколку тоа не се случи нареден чекор е т.е “солен пилинг”. Истурете го поголемиот дел од топлата вода, а во остатокот од водата додадете уште неколку лажици сол. Сунѓерот искористете го за да го исчистите тавчето целосно.

Со помош на овој трик миењто садови веќе нема да биде најмалку посакуваната активност.

Latest News

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од...

Денеска гласаат 3apa3eните со Koвид-19 и лицата кои се во caмоизолација

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки...

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден од заболените е доста тешка....

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

More Articles Like This