September 24, 2020, 10:04 am

Со над 1000 зaболени дневно, Турција воведува нови мерки против коpонавирусот

Поврзано

3eмјoтpecи во coceдството, нajпpвин во Грција, а пoтoa и во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на...

Шпиoнcкa aфepa: Бугарија пpoтepa двajцa руски диплoмaти

Бугарското Министерство за надворешни работи им даде 72 часа на двајца руски дипломати да ја напуштат земјата. Обвинети се...
- Advertisement -

Турското Министерство за внатрешни работи денеска објави нови мерки за сузбивање на ширењето на ковид- 19, затоа што дневниот број на ново заразени со коронавирус надмина 1.000.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека нивните единици ќе спроведат „еден-на-еден мониторинг“ на лицата од кои се бара да бидат во изолација, особено во првите седум дена, објави АП.

Министерството предупреди дека нема да прифати никакви прекршувања на обврските поврзани со носење маски и одржување социјална дистанца на собири како што се свадби или сунети.

Тие изјавија дека собирите на погребите исто така ќе бидат ограничени.

Со цел да се поттикнат мерките на претпазливост, на фирмите и транспортните компании што ги исполнуваат безбедносните услови, по три инспекции ќе им биде доделено логото „безбеден простор“, соопшти Министерството.

Исто така е најавено дека припадниците на полицијата ќе помогнат во изнаоѓање контакти во урбаните и одредени рурални области, додека на други места ќе им помогнат на наставниците и имамите.

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу на својот профил на Твитер напиша дека утре ќе биде извршена опсежна инспекција низ цела Турција.

Според последните податоци, во Турција има скоро 235.000 заболени со коронавирус и 5.765 смртни случаи.

Бројот на дневни случаи на коронавирус се спушти под 1.000 на ден пред Турција да ја отвори својата економија, особено туризмот, на почетокот на јуни, на просечен дневен број од 1.360 во средината на тој месец.

Бројот на ново заразени со „Ковид-19“ потоа започна да се намалува, за повторно да се искачи над 1.000 во последните три недели.

Latest News

Филипче ја тypнa бoлницaтa „8-ми Ceптeмвoи“ вo финaнcиcки кoлaпc, кaдe ќe ce лeкyвaaт гpaѓaнитe?

Како надлежните ќе се справат со вториот бран на КОВИД-19? Кој ќе ги лечи граѓаните од вирусот ако е...

(Видео) Нacлeдcтвoтo ce yштe пocтoи: Poднинa нa Пабло Ескобар пpoнaшoл 18 милиoни дoлapи

Роднина на покојниот водач на колумбискиот нарко картел Пабло Ескобар открил едно од неговите тајни места со 18 милиони долари, пренела мрежата Red Mas...

3eмјoтpecи во coceдството, нajпpвин во Грција, а пoтoa и во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров Лефкада, објави атинскиот геодинамички институт. Епицентарот...

За нeнoceњe мacкa, 680 kaзни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (23/24 септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 680...

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а...

More Articles Like This