СО ПАРИ НА УСАИД ЦИВИЛ ЌЕ РАБОТИ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Невладината организација на Дерала ќе ги тера граѓаните да гласаат на референдум

Поврзано

Ресен е општина со најмногу зaбoлeни од Koвид-19 по глaвa на жител

Ресен изминатиов месец стана град со најмногу Koвид-19 случаи по глава на жител во Македонија. Речиси три месеци немаше ни...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Мицкоски во Каменица, Берово и Пехчево, носителите на листи на средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителите на листи денеска ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава...

Џабир Дерала и неговата невладина организација „Цивил“ од денес и офиијално ја започнаа кампањата за потикнување на граѓаните да го изразат својот став на претстојниот референдум. 

Под слоганот „Гласам значи постојам“ невладината „Цивил“ започнува кампања, во која ќе ги едуцира граѓаните за своите избирачки права, но и да ги охрабри да бидат што послободни и понезависни во донесувањето на одлуката на претстојниот референдум. Во исто време, од „Цивил“ велат дека овие денови ќе се посветат на едукација, граѓаните да можат да препознаат лажни вести поврзани со референдумот.

Целта е гласачите на референдумот да направат информиран избор, независно од притисоците на поединци или групи. Невладината „Цивил“ ќе го мониторира референдумскиот процес и самиот ден на гласањето со над 120 набљудувачи.

Инаку Цивил е една од невладините кои се приклучи на кампањата предводена од УСАИД и Владата за агитирање за референдумот и поттикнување за излезеноста за исполнување на цензусот.

Пред извесен временски период медиумите обелоденија за грантовите кои УСАИД ги доделуваше по скратена постапка во висина од 7.500 долари за проекти од токму ваков тип.

Судејки според тематиката и ставот на Цивил и Дерала повеќе од очигледно дека референдумската офанзива на УСАИД добро го подмачкала.

Актуелно

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија 24. Мицкоски...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Повеќе вести