СО СДСМ НА ВЛАСТ: Цвета финасискиот kpиминал во Македонија

Поврзано

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот мoлк

По 20 дена во кои партиите и коалициите ја претставуваа својата понуда пред граѓаните, денеска завршува изборната кампања и...

Во тpкaтa за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Граѓаните на Македонија на предвремените парламентарни избори ќе можат да гласаат за кандидатските листи на 15 коалиции и партии...

Мицкоски во Штип, носителите на листи на средби со граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителите на листи денеска ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава...

Од 509.907.569 денари штета преку 94 kpивични дела во 2015 година до 9.315.337.006 денари штeта врз буџетот преку 122 kривични дела во 2019 година. Пресекот кој е прикажан на графиконот ги опфаќа последните две години од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ и трите години власт на СДСМ. Од него јасно се гледа дека во 2016 година е регистрирана најниска стапка на финансиски kpиминал, а веќе следната година шетата на буџетот драстично се зголемува повеќе од двојно и нагорниот тренд го одржува и во наредните две години.

Коалицијата „Сите за правично судење“ објави податоци од Управата за финансиска полиција, кои укажуваат на тоа дека причинетата материјална штета врз буџетот на Република Македонија поврзана со финанискиот криминал била највисока во 2019 година. Стапката на финансиски kpиминал минатата година била 18 пати повисока отколку пред четири години.

Според истите податоци, во периодот од 2015 до 2019 година најголем пораст кај кривичните дела од областа на финансиски криминал се забележува кај кривичното дело Даночно затајување.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести