СО СЕКОЈА ТЕГЛА МЕД ДОНИРАТА ЗА ДЕЦАТА ОД ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „МЕДЕНА ЗЕМЈА“!

Поврзано

„ПРАВО И РЕЛИГИЈА“: Промовиран учебникот од проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска и проф. д-р Александар Спасеновски

Во издание на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и на германската фондација „Конрад Аденауер“, излезе од печат учебникот „Право и...

УПРAВЕН ПPEСЕЧЕ: Алаѓозовски го изгyби cудскиот cпор со авторите на кои им ги пoништи наградите

Вишиот управен cyд донесе пресуда во која ја потврдува Одлуката на Управниот cyд во корист на композиторите чии дела...

(Видео) ПОГЛЕДНЕТЕ: Објавен трaјлер за првиот филм за kopонавирусот

Излезе трајлер од првиот филм за koронавирусот. Филмот е во режија на иранецот Мостафа Кошвари, кој што живее во...

По апелите до Владата да го поработи на чистиот воздух, тимот од наградениот македонскиот документарец „Медена земја“ („Honeyland“) сега ги повикува граѓаните да се приклучат на нивната акција со која финансиски би им помогнале на децата кои се дел од филмот.

На нивната официјална веб-страница, авторите започнаа кампања преку која секој може да нарача тегла мед, а парите од продажбата ќе бидат потрошени за образование на децата.

Тие би биле среќни да се запознаат со вас, но тие се во Медената земја, далечно место, каде сè минува и ништо не е сигурно, дури ниту водата во жешкиот сончев ден, или топлиот оброк во ладна зимска ноќ. Вие може да им помогнете на овие осум деца – Мустафа, Вели, Али, Алит, Гамзе, Љутвиш и новороденчето кое сè уште нема име, се вели во кампањата.

На продажба се тегли од 25 милиграми, а доставувањето започнува од 1 март, информираат авторите.

„Медена земја“, во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, премиерно беше прикажан како дел од официјалната конкуренција на престижниот фестивал за независни филмови „Санденс“ во категорија со уште 11 други документарни филмови од целиот свет.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести