СО ТАКОВ „ПРИЈАТЕЛ“, НЕ ТИ ТРЕБААТ НЕПРИЈАТЕЛИ: Претседателот на Европскиот совет го прозва Трамп поради неговата агресивност

  • May 16, 2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, го прозва американскиот претседател Доналд Трамп поради “каприциозната агресивност” на неговата администрација и ја повика ЕУ да се обедини околу зачувување на нуклеарниот договор и тарифите со Иран.


Говорејќи на самитот на Западен Балкан во Софија, Бугарија, Туск не се повлече од својата проценка за САД, велејќи дека членките на ЕУ треба да се обединат за да се соочат со “нов феномен – каприциозната агресивност на американската администрација”.

Туск укажа на некои од последните одлуки на Трамп пред да заклучи: “Би можеле да се размислиме со вакви пријатели, кому му требаат непријатели”. Тој, исто така, посочи дека ЕУ му должи на Трамп огромна благодарност за помагање на Европа да ги отфрли “сите илузии”.

Коментарите на Туск доаѓаат во услови на сé полоши односи помеѓу ЕУ и САД, поради несогласувањата во трговијата, договорот за нуклеарната програма на Иран и преселувањето на Американската амбасада во Ерусалим.

САД се најдоа спротивставени со поголемиот дел од Европа по нивната одлука да се повлечат од нуклеарната спогодба со Иран потпишана помеѓу Иран и ЕУ, Русија, Кина и САД.

Претходно «
Следно »