October 27, 2021, 4:46 am

Со 60 отcтo вakциниpaнo нaceлeниe, pyшaт peкopди co нoвoзaбoлeни лицa – зa eдeн ден peгиcтpирани 11 илjaди нoви cлyчaи нa Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Израел во изминатите 24 часа регистрирани се речиси рекордни 11.000 новозаразени лица, соопшти денеска Министерството за здравство.

Бројот на новозаразените е зголемен непосредно пред почетокот на новата учебна година.

Во последниве недели, бројот на нови случаи во земјата не престанува да расте – поради ширењето на сојот делта.

– Вчера беа пријавени повеќе од 9.000 нови случаи, а денеска – 10.947. Ова го надминува рекордот од 18 јануари – 10.118 нови случаи, соопшти Министерството.

Премиерот Нафтали Бенет изјави дека вработените во училиштата кои одбиваат да се вакцинираат ќе мора да се тестираат двапати неделно.

Во Израел, околу 5,5 милиони луѓе се вакцинирани во две дози односно 60 проценти од вкупното население.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This