September 30, 2020, 7:24 pm

СПАСОВСКИ СТАНА И КАДРОВИК НА ВМРО-ДПМНE: Мене ми одговара Рашела Мизрахи да остане, но поради неа може да добиеме вeтo од Грција

Поврзано

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за...

Арнаудов: Државата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што...
- Advertisement -

СДСМ да ви го бираше предлогот, немаше да избере таков министер – рече техничкиот премиер Оливер Спасовски од Собраниската говорница рано изутринава во 02.00 часот по полноќ, реплицирајќи на говорот на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Затуровска

Според Оливер Спасовски, министерката Мизрахи одговарала да остане во техничката влада бидејќи како што работела во министерството тоа било само во корист на владејачката партија.

– Јас да ви кажам искрено како политичар, за мене беше преубаво да остане Мизрахи до крај, да не се разреши и да продолжи вака со работата заради тоа што СДСМ да ви го бираше предлогот, и така да работи во тоа министерство немаше да избере таков министер. И за мене ми одговараше лично, од политички аспект. Ама од аспект на државата и од аспект на тоа што може да и се случи на државата со повторно вето апсолутно не е прифатливо и нема да дозволам апсолутно никој да ја загрози иднината на државата – објасни техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Во меѓувреме, пратениците од опозицијата презентираа низа актуелни државни функционери кои се уште го користат името Република Македонија во својата официјална комуникација, а од кои Спасовски не бара одговорност.

Помеѓу останатите и министерот за надворешни работи Никола Димитров кој се уште е министер во МНР на Р.Македонија, но и на десетина други директори и министри кои се уште, според СДСМ, не го почитуваат Уставот и новото име.

Latest News

СДСМ не успеа да обезбеди мнозинство за да го изгласа предлогот за пет потпретседатели во Собранието

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за денешната собраниска расправа да...

(Фото) Протecт во знак на одбележување на годишнината од пpoпаднатиот рeферендум

Вечерва во Градскиот парк во Скопје се одржа мирен пpотест во знак на одбележување на две годишнината од пpопаднатиот референдум на кој под прашањето...

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена откако бројот на зapазени од...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Арнаудов: Државата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што направи е yништување на здравствениот...

More Articles Like This