СПАСОВ: ВМРО-ДПМНЕ стои позади дадениот збор и ги реализира дадените ветувања

Поврзано

„Заев се богатеше со рекeтирани милиони, а младите оcиромашуваа и ја нaпуштаа Македонија“

Зоран Заев МОЖЕШЕ но ништо не направи за младите во Македонија. Тој ги изнeвери младите, особено оние кои ги...

Јанушев: Земјоделците ќе бидат приоритет за нас

Она на што се обврзуваме пред оризопроизводителите е висока и стабилна откупна цена на оризот и оризовата арпа. Субвенциите...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ се oбвpзувa дека по 15 јули ќе биде во постојана комуникација со бизнис секторот и ќе разменува предлози, мислења и идеи

Дополнителниот заменик министер за финансии од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Димитриеска-Кочоска овој викенд беше во посета на кожарската фабрика...

Остваруваме средби со граѓани од поголем дел на населени места од сите општини во Република Македонија за да им порачаме дека на нашата партија ВМРО-ДПМНЕ и се потребни и ќе добијат 63 пратеника за стабилна влада и за стабилна Република Македонија, а  граѓаните многу добро ја знаат разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, изјави Диме Спасов функционер на ВМРО-ДПМНЕ.

dimespasov1

-ВМРО-ДПМНЕ стои позади дадениот збор, ги реализира дадените ветувања и тоа изминатите десет години граѓаните многу добро го знаат тоа, а од друга страна пак знаат дека СДСМ нема кредибилитет да ветува затоа што многу пати досега ги има излажано граѓаните на Република Македонија. Една од тие лаги е и дека ќе отворат работно место во секое семејство, наместо тоа во 2005 година има историски највисока невработеност во нашата држава или пак над 38 проценти невработени лица, потенцираше Спасов.

spasov

Тој посочи и дека граѓаните знаат дека ВМРО-ДПМНЕ изминатите десет години го даде максимумот во борба против невработеноста, отвори над  160.000 работни места и ја намали невработеноста на историски најмало ниво на 24 проценти.

-Ако во 2006 година во Скопје имаше околу 84.000 невработени лица веќе денес имаме околу 43.000 невработени лица, а тоа е за околу 49 проценти намалување на невработеноста само во градот Скопје што е огромен успех на политиките што ги реализираме изминатиов период за отворање на нови работни места. Позитивни ефекти имаме во секој сегмент од општественото живеење како што се порастот на платите, на пензиите, порастот на социјалната помош како и мерките за вработување кои ги даваат своите резултати. А токму поради сето ова ВМРО-ДПМНЕ ќе ги добие тие 63 пратеника, изјави Спасов.

dimespasov

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести