January 19, 2021, 3:30 am

СПАСОТ ОД KOPOHA ВИPУCOT СЕ KPИЕ ВО ДЕНГА TPECKATA? Самите научници се шokиpaни од најновото отkpитие

Поврзано

(Видео) Неверојатно: Падна снег во Сахара, најжешката и најсува пустина во светот

Многу студено време погоди многу земји на почетокот на оваа година, но од Алжир пристигнуваат скоро неверојатни вести -...

Набавката на вакцини за Западен Балкан на дневен ред на состанокот на ЕУ лидерите во четврток

Набавката на вакцини за Западен Балкан ќе биде една од темите на дискусија на лидерите на ЕУ на состанокот...

Регистрирани 80 случаи на нecакани ефекти кај лицата вакцинирани против ковид во Хрватска

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани...
- Advertisement -

Една нова студија за анализа на епидемијата на корона вирус во Бразил открила поврзаност помеѓу ширењето на вирусот и минатите епидемии на денга, што сугерира дека изложеноста на комарците може да обезбеди одредена мерка на имунитет против COVID-19.

Студијата, која сè уште не е објавена, беше предводена од професорот на Универзитетот Дјук, Мигел Николалас и ја проучуваше географската дистрибуција на случаи на корона вируси. Во Бразил, се покажа дека местата со помала стапка на инфекција со корона вирус и побавен раст на случаите се места кои претрпеле интензивна епидемија на денга треска оваа и минатата година, утврди Николиас.

Николилас рече дека резултатите се особено интересни затоа што претходните студии покажаа дека луѓето со антитела на денга треска во крвта можат да бидат позитивни на антитела кон COVID 19, иако никогаш не биле заразени.

Ова покажува дека постои имунолошка интеракција помеѓу овие два вируса што никој не можеше да ја очекува бидејќи овие два вируса се од сосема различни семејства.

Бразил ја има третата најголема вкупна инфекција со COVID-19, зад САД и Индија, со повеќе од 4,4 милиони случаи.

За нас, ова откритие е шокантно – рече Николилас. Во науката, случајно се стремите кон една работа и погодивме цел што никогаш не сме помислувале дека ќе ја погодиме.

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...

More Articles Like This