Спас за пушачите: Две намирници ги враќаат белите дробови во живот , но само ако ги јадете секој ден – а чинат помалку од кутија цигари

Поврзано

Според научниците, ова е клучен витамин во бopбата пpoтив Koвид-19

Витаминот Д игра важна улога во нашето тело – се согласуваат научниците. Тежок недостаток на овој витамин, особено под...

Зaрaзeнитe со Koвид-19 би можеле да не го вратат сетилoтo за миpиc

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат...

Пyшaчи внимавајте – Научниците открија нов cимптoм на кoрoнaвиpycот

Светската здравствена организација издаде предупредување за нов симптом на коронавирусот кој е алармантен, но не се појавува често. Коронавирусот до...

Белите дробови е деликатен орган и поради тоа канцерот на белите дробови е многу лоша болест.

Меѓутоа, новото истражување тврди дека постои начин да ја поправиме штетата која сме му ја направиле на овој орган, па дури и акое поврзана со пушењето цигари.

Научниците од Џон Хопкс училиштето за јавно здравје тврдат дека можеме да го успориме паѓањето на функциите на белите дробови така што секој ден ќе јадеме по 2 домата и 3 чинии јаболка.

Судејќи по нив, ова единствено функционира само ако ги јадеме свежи, а не конзервирани.

Истражувањето го набљудувале на 650 возрасни личности во 2002 година, а потоа го повториле тестот по 10 години.

И доколку сеуште неможете да се решите да ги откажете цигарите овие ефикасни трикови ќе ви помогнат како да го отстраните мирисот на цигари од просторијата во која се пушело

Во просторијата во која пушите, потребно е да распоредите неколку чинии на повеќе места во собата и во истите да ставите јаболков оцет.

* Исто така, можете да употребите и сода бикарбона така што ќе ја нанесете по намештајот и / или тепихот. Секако, потребно е редовно да ги проветрувате просториите.

* Трето решение е во просторијата да ставите лаванда која има многу пријатна миризба. Доколку облеката ви мириса на цигари, проветрувајте ја редовно дури и на саат време.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести