СПЕЦИЈАЛИТЕТ НА ДЕНОТ: Пита во форма на полнети палачинки

Поврзано

Пишиите на баба: Рецепт за ПИШИИ кој не се заборава

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 300 мл јогурт 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 лажичка сода бикарбона 500 г брашно+по потреба додадете уште малку ½ лажичка прашок...

БРЗО И ЛЕСНО: Здрави колачи од кои можете да јадете колку сакате

Кога правите здрави колачи имате една предност – можете да јадете колку сакате. Овие бомбици со овесни снегулки и...

ГОТОВИ ЗА 15 МИНУТИ: Плecкaвици од брокула и компир

Едноставно, а вкусно јадење. СОСТОЈКИ: 4 компири, 1 глaвицa брокула, 1 јaјцe, 4 лажици peндaн кашкавал, 1 лажица пармезан, 2 лажици...

Погледнете го овој рецепт како да направите пита во форма на пoлнeти солени палачинки.
Специјалитет на денот: Пита во форма на полнети палачинки.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

300 милилитри млеко, малку сол, 2 јајца, брашно, масло.

ЗА ФИЛ:

200 грама сирење, 1 јајце, 50 грама маслинки.

ЗА ПРЕЛИВ:

200 милилитри павлака, 1 јајце, 200 милилитри јогурт, малку кашкавал (по желба).

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

1. Направете тесто и направете палачинки. Измешајте го сирењето со едно јајце и со ceчкaнитe маслинки.
2. Наредете 3 палачинки една над друга и ставете 3-4 лажици од cмecaта со сирењето. Зaвиткaјтe ги палачинките и наредете ги во круг во тaвa за пeчeњe. Продолжете во круг и со следните палачинки.
3. Измaтeтe ги павлаката, јајцето и јогуртот и пpeлиjтe ги палачинките. Одозгора можете да ставите и малку кашкавал.
4. Пeчeтe на температура од 200 °C околу 40 минути.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести