СПЕЦИЈАЛЦИ ПРЕД ДОМОТ НА ПЕШЕВСКИ: ЕБР, специјалци и униформирана полиција ќе го чуваат екс-вицепремиерот за економија од вечерашните протести

Поврзано

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за...

Десетти парламентарни избори, петти предвремени

Граѓаните на Македонија на 15 јули по 10-ти пат од осамостојувањето на државата ќе избираат пратеници во Собранието. Предвремените...
- Advertisement -

Десетици припадници на специјалните единици на МВР вечерва се распоредени пред домот на екс вицепремиерот за економија Владимир Пешевски, објави Експрес.мк.

Меѓу нив има и припадници на Единицата за брзи интервенции на МВР кои што се подготвуваат да го обезбедат теренот на кој вечерва ќе протестираат членови на политички партии и организации од движењето “Македонија Блокирам” предводени од Јанко Бачев, Филип Петровски, Страшко Олумчев и други кои предходно протестираа пред домовите на Крсте Мукоски во Вевчани и Сашо Василевски во Охрид, двајца од 8те пратеници на опозицијата кои гласаа за уставните измени.

Пред два дена Пешевски објави писмо до членовите на ВМРО-ДПМНЕ во кое се бараше партијата да ги поддржи уставните измени со цел земјата да продолжи со евроатланските интеграции.

За членовите на организациите на движењето Македонија Блокирам, писмото на Пешевски е повик за национално предавство поради што организираат протест пред неговиот дом во скопската населба Тавталиџе.

Latest News

Teлoтo го зaвиткaл во вреќи и ќебе, па го фpлил – Кpивичнa за скопјанец кој ја y6ил партнерката

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје,...

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето се одвива без проблеми и...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

More Articles Like This