СПОРЕД ДВА КАЛЕНДАРИ: Денеска е Св. маченик Исидор и Св. Августин

Поврзано

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на...

Кpитичнo во Русија – Бројот на зaрaзeни лицa од Koвид-19 надмина 700.000

Во изминатите 24 часа во Русија се потврдени нови 6.562 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени...

(Фото) Се продава нeиспрана кошула од Путин по цена од 2 000 евра

Непознато лице објави на веб-страницата „Авито“ дека го продава кошула на рускиот претседател Владимир Путин. Официјална Москва веќе ја...
- Advertisement -

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 мај.

Денеска е Св. маченик Исидор.

Овој Исидор потекнуваше од островот Хиос и уште од мал се држеше до Христовата вера. Кога стана маж го зедоа сосила во војската. Но, таму набргу дознаа дека е христијанин, па војводата го повика кај себе и го советуваше да се откаже од Христа и да им принесе жртва на идолите. Кога овој тврдо ја исповеда својата вера во Христа, војводата го стави на маки, а потоа му го исече јазикот. Но, свети Исидор во срцето постојано го славеше Бога. Најпосле го изведоа да го погубат и џелатот го обезглави. Свети Исидор пострада во 251 година. Неговиот другар Амониј го зема неговото тело и го погреба, поради што и самиот беше убиен.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР: Денеска е Св. Августин, апостол на Англија.

Кога Гргур Велики станал папа во 590 година, го назначил свети Августин за мисионер на британскиот брег заедно со 40 монаси од бенедиктанските манастири. Го проповедал Исусовото учење и во 597 година го покрстил кентскиот крал Етелберт и десетте илјади негови следбеници. Станал голем заштитник на христијанството во своето кралство. Духовниот татко на англиската црква, свети Августин умрел во 605 година.

Latest News

По барање на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците

По барање на ВМРО- ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците, се со цел да се отстранат сите...

Полицаец морал да пуkа за да спрeчи рaсправија меѓу две групи на изборниот ден

Полицаец бил приморан да испука два предупредувачки истрала во воздух за да спречи расправија помеѓу две групи на граѓани која се одиграла во близина...

Николоски: Зоран Заев не успеа да победи дома, Зоран Заев не успеа да победи во четвртата изборна единица

Почитувани пријатели од четвртата изборна единица. Би сакал да ви се заблагодарам на сите кои што излеговте на Парламентарните избори и со својот глас...

Во ДИК се спроведуваат финалните проверки седницата е одложена

Јавната седница на Државната изборна комисија, што требаше да се одржи во 18:15 часот, е презакажана за во 19:30 часот. Поради финални контроли на податоците...

Бизарни мерки пpoтив пандемијата: Јапонија забрaни врескање при возење на ролеркостерите

За да го намалат ризикот од зараза со коронавирус, Јапонците ќе забранат врескање во текот на возење од 100 километри на час на ролеркостерите. Здружението...

More Articles Like This