August 3, 2020, 12:31 pm

Според научниците, ова е клучен витамин во бopбата пpoтив Koвид-19

Поврзано

Индија со над 50.000 новозapaзени , кopoна има и министерот за внатpeшни работи

Индискиот министер за внатрешни работи и лидерите на двете најголеми индиски држави се хоспитализирани поради „ковид-19“, а дневниот број...

Руски доктop: Пандемиjaта личи на пpoба за биoлoшka вojна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

12,000 Американски државјани одбиени од Канадската граница поради COVID-19

Околу 12,000 американци биле вратени од Канадската граница одкако се подигнати рестриктивните мерки во Март.   Помеѓу 22-ри Март и 22-ри...
- Advertisement -

Витаминот Д игра важна улога во нашето тело – се согласуваат научниците. Тежок недостаток на овој витамин, особено под вредноста од 12 нанограми на милилитар крв, предизвикува болен деформитет на коските, што кај малите деца се нарекува рахитис, а кај возрасните остеомалија, пренесува „б92“.

Проблемот е што тука завршува консензусот за витамин Д кај научниците. Не е ни сигурно точно колкава количина на тој витамин му е потребен на организмот, или под која вредност можеме да зборуваме за недостаток.

„Сончев витамин“

Сепак, витамин Д е во тренд. Псевдо-научната литература за „Сончевиот витамин“ завршува на списоците во бестселери, а бројот на научни студии се зголеми во последните години. Сега, витаминот Д веќе не е поврзан само со коските, туку и со разни кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2 и некои видови тумори.

Нивото на витамин Д расте и опаѓа во голема мера под влијание на сончевите зраци. Ако кожата апсорбира доволно УВ зраци, телото е во состојба само да произведува витамин. Само десет до дваесет проценти од есенцијалниот витамин Д доаѓа од исхраната.

Отпрвин, ваквиот витамин Д не е биолошки активен во организмот. Станува само метаболички процес кој создава хормонално активна форма во бубрезите наречена калцитриол, која потоа оди во крвотокот.

Според научниците, калцитриолот регулира бројни процеси во организмот, како што се лачење на инсулин и забавување на растот на туморите, го стимулира формирањето на црвените крвни зрнца, како и активноста на имунолошкиот систем.

Без витаминот потешко со корона?

Анализата на универзитетот во Хохенхајм сега ги поврзува недостаток на витамин Д, одредени претходни заболувања и тешка клиничка слика како инфекција со коронавирус.

„Постојат бројни индикации дека разни незаразни заболувања (висок крвен притисок, дијабетес, кардиоваскуларни заболувања, метаболички синдром) се поврзани со ниско ниво на витамин Д. Ваквите поврзани болести, заедно со недостаток на витамин Д, кој често ги придружува, го зголемуваат ризикот од сериозен развој кај Ковида-19 “, стои во анализата.

„Ова тврдење е целосно точно“, вели Мартин Фаснах, шеф на одделот за ендокринологија на Универзитетската клиника во Вирцбург. Сепак, тој додава дека станува збор за „чисто набљудување дека овие појави доаѓаат заедно“, односно дека не станува збор за цврст научен доказ за каузалноста, дека една појава предизвикува друга.

Овој ендокринолог ја критикува вревата што избувна околу витамин Д. Не затоа што ја негира неговата важност, туку затоа што претходните студии не потврдија дека витаминот Д има лековита функција. „Тоа се само корелациите што се забележани“, вели Фаснахт.

Latest News

Само во јули пoчинaлe 191 граѓанин од Koвид 19

Со втора најцрна корона статистика во Европа Македонија влегува во втората половина од летото. Четирите нови смртни случаи вчера...

Хутите тврдат дека coбopилe американски дpoн во северен Јемен

Јеменските бунтовници Хути тврдат дека собориле американски дрон над областа Харад, северен Јемен. На сателитската телевизија Ал Мазир емитувана е снимка од соборениот дрон, а...

Kpивични пpиjaви за зaбaвитe на Градиште

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и 3, пренесува „Слободен печат“. Полициските службеници од подрачјето на СВР...

Се бpишe се македонско, во Скопје иcчeзнa биста на Гоце Делчев

Очевидци на социјалните мрежи информираат дека деновиве пред студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје исчезнала биста на Гоце Делчев. Официјално споменикот на револуционерот никој не...

(Видео)Светот го губи најголемото природно богатство.За еден ден 1000 нови пожари во Амазонската прашума

И покрај воведените мерки, бројот на пожари во Амазон продолжува да расте. Во девет бразилски држави кои граничат со Амазон, бројот на пожари се зголеми...

More Articles Like This