СПОРЕД НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од половина од светската популација редовно користи интернет

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Во текот на изминатата година за прв пат во историјата повеќе од половина од светската популација, односно околу 4,1 милијарди луѓе, во последните 12 месеци имале пристап до интернет, според најновото истражување на компанијата Facebook.

Во истата анализа се наведува дека човештвото сега има задача преостанатите 3,5 милијарди луѓе да ги поврзе на светската мрежа, така што и тие ќе имаат можност да остварат економски напредок.

Компанијата го користела инклузивниот интернет индекс, којшто ги рангира земјите низ целиот свет во однос на пристапноста до интернет, неговата релативна цена во однос на просечните приходи и подготвеноста на луѓето да го користат.

Индексот опфаќа 100 држави во кои живеаат 91 процент од населението и во кој се остварува 96 проценти од светскиот бруто домашен производ.

Истражувањето покажува дека брзината на вклучување на граѓаните од нaјcирoмaшнитe земји дрaмaтичнo зaбaвилo во текот на 2019 година, бидејќи нивниот број се зголемил за само 3,8 проценти.

Покрај тоа, само околу десет проценти од домаќинствата во нaјcирoмaшнитe земји имаат пристап до интернет, додека таа стапка во развиените општества е многу поголема и изнесува 88,5 проценти.

Средно богатите земји во моментот имаат најбрз раст на бројот на корисници на интернет, бидејќи се зголемил за 12 проценти во последните пет години, и сега се приближуваат кон стапката од скоро две третини од вкупното население.

Главниот „винoвник“ за зголемената достапност на интернет се мобилните уреди и паметните телефони.

Facebook исто така посочува и дека зaгpижyвaчки тренд е тоа дека мажите се почести корисници на интернет, со оглед дека во просек ги има 13 проценти повеќе. Родовите разлики во нaјcирoмaшнитe земји се најизразени, каде таа стапка е приближно 35 проценти.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести