January 22, 2021, 3:32 am

Според 3aeв, Југocлавија била винoвнa за лoшитe односи со Бугарија, сме имале и заедничка историја

Поврзано

(Видео) Миленко pacпали: Cyштината на пpoблемот со Бугарија е што тие нeмaaт свoj идeнтитeт

Новинарот Миленко Неделковски во своето гостување во Инфомакс истакна дека суштината на проблемот со Бугарија е тоа што Бугарите...

Бугарскиот Црн лебед ќе ја освојува Европа

Првиот дрон изграден од бугарскиот стартап Дронамикс ќе биде готов за неколку месеци. Ова го изјави за БГНЕС извршниот...

(Во живо) Инаугурацијата на претседателот на САД Џозеф Бајден

Во Вашингтон под силни мерки на обезбедување и без присутни граѓани во тек е церемонијата на инаугурација на новиот...
- Advertisement -

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја.

Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските медиуми.

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кој се борел за слободата на Македонија и Одринско. Наследивме време, кое не беше во полза на пријателството меѓу нас. Југославија нè делеше. Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме иднина. Треба да создадеме позитивна атмосфера меѓу младите луѓе за да го искористат тоа минато како отскочна штица за подобра иднина во периодот, што ни претстои, вели Заев.

За него Бугарија не фашизам, туку Бугарија е наш пријател.

Новите поколенија не ја знаат целата таа реалност, а таа треба да не сплотува. И во Македонија и во Бугарија тоа влијае врз луѓето на еден многу погрешен начин. Ако некој си дозволува да ја оцрни Бугарија со Пи-Ар објави во светот, ќе сноси одговорност. Тоа нема да го дозволам. Државата не учествува во тоа, тврди премиерот.

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This