СПУТНИК: Заев ги прифати сите албански барања, Македонците се на улица!

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Македонскиот премиер Зоран Заев постигнаа договор со лидерот на албанската опозиција,  Зијадин Села за поддршка за уставните измени. Македонците се на улиците, пренесува Спутник.

Заев прифатено дека во преамбулата на Уставот се брише изразот “граѓаните кои живеат во границите” и наместо тоа се набројуваат сите етнички заедници.

Заев рече тој прифатил измена во амандманот 36, кој предвидува дека државата подеднакво се грижи за сите граѓани, дури и оние кои живеат во дијаспората.

Села, кој е претседател на опозициската Алијанса за Албанците, го потврди договорот со Заев и изјави дека Алијансата е многу горда за својот придонес. “Ние успеавме да ја специфицираме преамбулата за да се избегне постоење на две категории граѓани”, рече Села.

Според Заев, тој го одбил барањето на движењето Беса албанскиот јазик да стане втор официјален јазик во Македонија.

Владата на Република Македонија го усвои амандманот на Алијансата на Албанците, кој предвидува дека Косово ќе влезе Уставот на Република Македонија, како соседна држава, како и уште еден амандман со кој се дефинираат македонско државјанство, а терминот “граѓани на Северна Македонија” не е определено со етничката припадност на граѓаните.

Уставните измени ќе бидат усвоени ако 80 од 120 пратеници во Собранието гласаат за нив. Дебатата за амандманите на уставните амандмани е закажана за денес во 16 часот. Дотогаш, пред зградата на македонскиот парламент се одржува протест, кој го обезбедуваат силни полициски сили. Демонстрантите извикуваат “предавници”, “платеници”, “Македонија, Македонија” и ги повика пратениците и претседателот Ѓорге Иванов да им се придружат и да се спротивстави на промена на имињата.

 

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести