СПУТНИК: Заев ги прифати сите албански барања, Македонците се на улица!

  • January 9, 2019

Македонскиот премиер Зоран Заев постигнаа договор со лидерот на албанската опозиција,  Зијадин Села за поддршка за уставните измени. Македонците се на улиците, пренесува Спутник.

Заев прифатено дека во преамбулата на Уставот се брише изразот “граѓаните кои живеат во границите” и наместо тоа се набројуваат сите етнички заедници.

Заев рече тој прифатил измена во амандманот 36, кој предвидува дека државата подеднакво се грижи за сите граѓани, дури и оние кои живеат во дијаспората.

Села, кој е претседател на опозициската Алијанса за Албанците, го потврди договорот со Заев и изјави дека Алијансата е многу горда за својот придонес. “Ние успеавме да ја специфицираме преамбулата за да се избегне постоење на две категории граѓани”, рече Села.

Според Заев, тој го одбил барањето на движењето Беса албанскиот јазик да стане втор официјален јазик во Македонија.

Владата на Република Македонија го усвои амандманот на Алијансата на Албанците, кој предвидува дека Косово ќе влезе Уставот на Република Македонија, како соседна држава, како и уште еден амандман со кој се дефинираат македонско државјанство, а терминот “граѓани на Северна Македонија” не е определено со етничката припадност на граѓаните.

Уставните измени ќе бидат усвоени ако 80 од 120 пратеници во Собранието гласаат за нив. Дебатата за амандманите на уставните амандмани е закажана за денес во 16 часот. Дотогаш, пред зградата на македонскиот парламент се одржува протест, кој го обезбедуваат силни полициски сили. Демонстрантите извикуваат “предавници”, “платеници”, “Македонија, Македонија” и ги повика пратениците и претседателот Ѓорге Иванов да им се придружат и да се спротивстави на промена на имињата.

 

Претходно «
Следно »