November 29, 2020, 5:15 pm

Спopeд “Кембриџ”: Во Англија мoжe дa имa дo 690 пoчинaти днeвнo

Поврзано

Бoлниците преполни, досега xocпитализирани 1282 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти...

Поразителни бројки: Во Македонија на секои 33 луѓе еден бил позитивен

Во МАкедонија на секои 33 луѓе еден бил позитивен! … Непријатна математика … – ова е македонската статистика по број...

Првите дози вакцини за САД ја покажаа нивната мана – логистиката

Првите дози на вакцината против коронавирусот на американската компанија „Фајзер“ се пренесени од Белгија во САД. Дистрибуцијата на вакцината...
- Advertisement -

Предвидуваме дека бројот на смртни случаи секој ден ќе биде помеѓу 240 и 690, веќе на 26 октомври, се вели во извештајот на тимот од Кембриџ.

Бројот на смртни случаи од ковид-19 во Англија би можел да скокне на 690 на ден за само две недели, ако продолжи трендот на зголемување на бројот на пациенти на неделно ниво.

Националниот завод за статистика во Англија објави дека секоја недела се заразуваат 50 проценти повеќе луѓе отколку во претходниот период, објави „Дејли меил“.

Медицинскиот отсек на Универзитетот во Кембриџ направи лоши прогнози и објави проекции за тоа колку брзо се шири ковид-19, се додава во текстот.

Нивната проценка е дека околу 47.000 луѓе се заразуваат дневно во Англија, а бројките се удвојуваат на седум дена.

Бројката вклучува и асимптоматски случаи и заклучокот е дека стотици луѓе ќе умираат секој ден.

– Предвидуваме дека бројот на смртни случаи секој ден ќе биде помеѓу 240 и 690, веќе на 26 октомври, се вели во извештајот на тимот од Кембриџ.

Бројот на заразени може да варира помеѓу 28.900 и 74.900, а најреална проценка е околу 47.000 на ден

Latest News

Бoлниците преполни, досега xocпитализирани 1282 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти...

Во Србија зapaзени 6.179 лица, пoчинaле рекордни 65

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продава државните интереси на тајни средби додека во Македонија ја замајуваат јавноста

Овој викенд во Софија се одржуваат тајни средби помеѓу македонски бугарски владини претставници, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „Ова досега Заев не го негираше. Според нашите информации...

Драма во Кичево: Девер се обидел да ја cилyва сопругата на братот

На 28.11.2020 околу 06:15 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека во семејната куќа, Ф.И.(40) се обидел да изврши обљyба на неговата снаа. Истиот...

Kpивичнa за претседателката на Антикорупциската, Билјана Ивановска

Јавното обвинителство минатата недела примило кривична пријава за претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска која во моментов се анализира. Кривичната пријава ја поднесол поранешен разузнавач...

More Articles Like This