СРБИЈА Е СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО ОДБОЈКА: Женската репрезентација на Србија го освои златото на Светското првенство

  • October 20, 2018

Србија е нов светски шампион во одбојка за жени, откако Србинките со 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12) ја совладаа Италија во Јокохама во финалето на Светското првенство.

Предводени од брилијаната Тијана Бошковиќ со 26 поени, српските одбојкарки успеаја да стигнат до златото, иако на двапати заостануваа резултатски.

Ова е прва светска титула за српскиот женски одбојкарски тим. (МИА)

Претходно «
Следно »