СРБИЈА ИМА ПРАВО ДА НИ ЗАМЕРУВА: Досега Македонија ги есапеше само албанските и американски интереси, никогаш Македонските!

Поврзано

МИЦКОСКИ СО ОБВИНУВАЊЕ КОН ПОРАНЕШНИОТ ПРЕМИЕР: Зоран Заев ja забрза и акцелерира пандемијата

Да, да беше реалноста како она ја имаме во Словенија, она што е во Хрватска, Србија, Бугарија, Грција, Албанија,...

ТУСК ЗА РАЗГОВОРОТ СО МИЦКОСКИ: Сите чекори треба да бидат во интерес на граѓаните и заштита на нивното здравје

  -Во мојот денешен разговор со Христијан Мицкоски претседател на нашата сестринска партија ВМРО-ДПМНЕ разговаравме за најновите трендови на Ковид...

ТИ НЕ СЕ СЕКИРАЈ МНОГУ МОТОРЧЕТО И ПРАВЕЦ ДОЈРАН СО ДРУГАРИТЕ: Јавноста со порака до Заев за прозивките до Мицкоски

Ако ние политичарите не се придржуваме на одлуките и забраните, ако ние даваме погрешен и срамен пример пред граѓаните,...

Во основа, Србија има право да ни замерува во однос на нашето признавање, односно целокупниот третман на Косово. Мислам дека е силен впечатокот дека цело време кон Косово ние водевме сметка пред сѐ за албанските и американските интереси на поранешната провинција и сегашна независна држава, а помалку за националните и државните на Македонија, за српските воопшто не ги есапевме, изјави за ТВ Нова поранешниот амбасадор Ристо Никовски.

nikovski

Според Никовски, за тоа има многу примери и сега тоа ни се враќа како бумеранг.

-Во меѓувреме, тие што ги поддржувавме, Американците, ни направија прислушување, ни направија една тешка криза, да речеме како „возврат“ на таа наша политика, а албанските политички фактори во државава во меѓувреме ни испоставуваат фактура, односно сметка за некаква федерализација, двојазичност и слично, што ја руши државата, вели Никовски.

Никовски додава дека изјавата на Дачиќ треба да се гледа во тој контекст.

Актуелно

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за...

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

Повеќе вести