August 9, 2020, 12:20 pm

СРБИЈА НЕМА ДА ВЛЕЗЕ ВО ЕУ ДОДЕКА НЕ ГО ПРИЗНАЕ КОCOВО: Новата влада на Косово да ги оживее преговорите, порача Палмер

Поврзано

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во...

Пиво од 50 денари, свеж портокал 80 – Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го...
- Advertisement -

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан Метју Палмер денеска одржа говор пред косовските студенти во библиотеката „Питер Богдани“ во Приштина, потенцирајќи ја потребата за договор со Србија. Тој исто така рече дека Србија нема да може да влезе во ЕУ без признавање на Косово.
Палмер рече дека е задоволен што е во Приштина и дека тоа е место за раст и нова градба.

 

 

„Ги гледам плодовите на вашите напори. САД ги поддржаа вашите аспирации како пријател и како партнер. Решението за стабилноста на Балканот е интеграција на Косово. Целосната интеграција на Косово останува наша обврска.

 

Палмер порача: Србија нема да може да влезе во ЕУ додека не го призане Косово говорејќи за членството на Западен Балкан во ЕУ, тој рече дека Србија нема да го стекне ова право без да ја признае независноста на Косово, пишува Лајами.

 

„Вучиќ знае дека Србија никогаш нема да влезе во Европската унија без решавање на коcoвските проблеми. Ве поканувам да ја искористам оваа можност. Иднината на Косово ќе го обликува соседството “, им рече на студентите Палмер.

 

Тој истакна дека Косово не може да се изостави на трајно решение на Балканот и истакна дека решавањето на односите меѓу Косово и Србија останува стратешки приоритет на САД. Палмер исто така рече дека неговата држава ја охрабрува новата косовска влада да го зајакне својот план за дијалог со Србија.

 

“Сите чекори преземени по нормализација ќе бидат полесни. Да се создадат работни места. Откако ќе се формира нова влада, таа ќе мора да ги оживее преговорите. Ние не ја гледаме интеграцијата на вашата земја без помирување со Србија. Вие заслужувате НАТО, ЕУ, ООН, не заслужувате да вие сте зад САД, но рамо до рамо со нас. Таква е иднината преку дијалог затоа што статус-кво не е доволно “, рече Палмер.

 

„Преговорите со Србија се комплицирани. Но, историјата на Косово отсекогаш била за надминување на предизвиците и компромисите. Вашата државна зграда е неотповиклива и сега ви треба нормализација за да го искористите големиот потенцијал што го имате “, рече Палмер.

„Тие треба да имаат простор да преговараат без страв. САД не наметнуваат договор, Косово и Србија мора да го постигнат и одобрат. Преговарачите треба да имаат простор за да истражуваат идеи “, додаде Палмер.

Latest News

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во заминување, Радмила Шекеринска, се појавија...

Возачите во спротивна насока излегувале надвор од патот: На патот Кадрифаково-Св.Николе избегнати три сообpaќајни нecpeќи

Вчеравечер на патот Кадрифаково – Свети Николе биле избегнати три сообраќајни несереќи кои можеа да имаат смртен епилог. Како што велат очевидци, возачите...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм профил познатата македонска водителка и...

Пиво од 50 денари, свеж портокал 80 – Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го изненадија регионот поради високите цени,...

More Articles Like This