September 29, 2020, 12:05 am

СРБИЈА НЕ ГО ПРИЗНАВА НОВОТО ИМЕ НА ХОЛАНДИЈА: Комитетот за стандардизација на српскиот јазик го зазеде официјалниот став

Поврзано

Историски или не? Договорот од Преспа „изгубен во преводот“ по посетата на Мајк Помпео на Солун и Атина

Во заедничко соопштение потпишана во понеделникот (28 септември) помеѓу САД и Грција, за време на посетата на Државниот секретар...

Грчката грaница остaнува зaтворена за македонските граѓани

Грција донесе одлука границите да останат затворени за граѓани oд трети земји, пишува „Новости“. И, по 1 октомври, Грција нема...

Крузер од Малта со зapaзен екипаж плови низ грчките острови

Дванаесет членови на екипажот на крузерот со повеќе од 1.500 луѓе кои ги обиколија грчките острови беа тестирани на...
- Advertisement -

Амбасадорот на Холандија во Србија, Жил Бешор Плух напиша на Твитер дека во Србија постои кочница околу именувањето на неговата земја. Тој вели дека во Србија останува името Холандија.


– Се чини дека има мал проблем со официјалното име на мојата земја: Холандија. Да, ние ќе престанеме да го користиме популарното име Холандија, но ги почитуваме јазиците таму каде што не се прифаќа никаков превод. Во Србија, ние ќе продолжиме да се нарекуваме Холандија – напиша амбасадорот на својот профил на Твитер.

Комитетот за стандардизација на српскиот јазик го зазеде официјалниот став во петокот на 10 јануари дека името Холандија сè уште се користи во Србија, иако земјата одлучи да го користи своето вистинско име, Нидерландија, од 1 јануари.

Latest News

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска од Боки 13 како и...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

More Articles Like This