December 4, 2020, 3:13 pm

СРБИЈА СТАНУВА РЕГИОНАЛНА ВОЕНА СИЛА: Србија ќе набавува моќен ракетен систем од Русија, нови авиони и хеликоптери!

Поврзано

Поранешен албански министер за евроинтеграции почина од Ковид-19

Поранешниот албански министер за евроинтеграции и владина координација Марко Бело (59) почина од ефектите на вирусот корона, објавија денеска...

(Видео) Maкедонско сценарио во Црна Гора: Ми нyдea 21 милион евpa зa дa мy ce пpиклyчaм нa Ѓyкaнoвиќ

Лидерот на Граѓанското движење “УРА” и кандидат за потпретседател на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, за “ТВ Вијести”,...

Бугарија со бесплатни вакцини против Ковид-19 за населението

Бугарија денеска го објави планот за вакцинирање на населението и соопшти дека вакцината ќе биде бесплатна. – Први кои ќе...
- Advertisement -

Би бил најзадоволен кога од Русите би ги добиле системите „Панцир“ и „Бук-М2“, пред се затоа што „Бук-М2“ е компатибилен со нашиот систем „Куб“, со што би имале солиден ПВО на одреден, среден дострел. Системот С-300 во постарите верзии веќе не се произведува, но ако би бирале некој нови, препораката е С-2500, вели Мирослав Лазански коментирајќи набавката на противракетни и противвоздушни системи на Србија

Српскиот претседател минатата недела најави и разговори за купување на нови „мигови“ и системи ПВО од Белорусија. Планот е Србија во наредните две годин да ја врати ескадрилата која ќе има најмалку 14 ловци, но ќе издвои и сериозни средства за заштита на небото и од земја.

Медиумите шпекулираат дека Србија ќе пазари еден од најефикасните и најпознати системи, С-300. Воениот коментатор за „Политика“ и соработник на „Спутник“ Мирослав Лазански потсетува дека варијантите на тој систем го поседуваат Бугарија и Грција и дека набавката би морала да биде помодерна од она што веќе постои во окружувањето кај членките на НАТО.

Би бил најзадоволен кога од Русите би ги добиле системите „Панцир“ и „Бук-М2“, пред се затоа што „Бук-М2“ е компатибилен со нашиот систем „Куб“, со што би имале солиден ПВО на одреден, среден дострел. Системот С-300 во постарите верзии веќе не се произведува, но ако би бирале некој нови, препораката е С-2500. Тој е подобар од С-300, можеби и во рангот на С-400, но не сум сигурен дека Русите бе сакале тоа да ни го продадат, освен тоа не е ефтина играчка“, вели Лазански.

„Ако купите било која верзија С-300 треба да имате најмалку една дивизија, а тоа се три батерии. Три батерии се три пати по шест возила, тоа е осумнаесет возила. На секое возило имате четири лансирни рампи, тоа помножете го со бројот на ракети, и на сето тоа додадете дополнителен борбен комплет ракети, пратечки возила за логистика, аквизициски и нишански радар. Кога ќе соберете, тоа е убава количина на долари или евра, не е тоа ефтино. Ако купувате само еден дивизион, тоа е малку“, објаснува воениот аналитичар, додавајќи дека војската на Србија има добра проценка и ќе ја направи најдобрата одлука за набавка.

„Не е проблем да се премина од летање во МИ-8 на МИ-17, тоа е многу краток процес, пилотите тоа го знаат. МИ-17 веројатно во моментот е најдобриот транспортен хеликоптер во светот, но е и поефтин од западната конкуренција. Кога би преминале на западен тип хеликоптери, тоа би чинело многу, во доменот на транспортни хеликоптери, не зборувам за хеликоптерите Х-145 кои ќе го купиме од европскиот конзорциум за производство на хеликоптери, но кога би купувале транспортни би чинеле многу повеќе. Ова е најдобрата можна комбинација“, вели Лазански.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

Бучкoвcки оди да пpeговара во Бугарија нapeдната нeдeлa

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната пре-конференција откри дека наскоро специјалниот претставник Владимир Бучковски ќе започне да...

Кој лaже: Бугарските медиуми со дeтaли за преговорите во историската Комисија

Нема напредок во решавање на спорот со Македонија. Втор ден работатата на мешовитата мултудисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, создадена за исполнување на...

И денеска се преговара за Дeлчeв

Мешовита комисија за историски прашања, се обидува да ги приближи ставовите кои бројните политички изјави ги оддалечија. Но, и покрај најавеното вето од бугарска...

Ристовски: Heмало пekoлен плaн зa “27 aпpил”

На денешното судење за наводните организатори на 27 април, обвинетиот Спиро Ристовски презентира видео снимки од протестите "За заедничка Македонија". Во судница се слушаат говорите...

(Видео) ЕBH ја дoби нагpaдата „ЗЛАТЕН KPAДЕЦ“

Денес, пред зградата на ЕВН, здружението против поскапувањето на цената на струјата „Доста веќе“ ја додели наградата на ЕВН, „Златен крадец“, за, како што...

More Articles Like This