May 16, 2021, 10:59 am

Србија ќе гради уште една ковид болница

Поврзано

- Advertisement -

Владата на Србија донела заклучок за почетокот на изградбата на нова козидна болница во Нови Сад, рече министерот за финансии, Синиша Мали и изјави дека Србија ќе ја добие третата козидна болница најдоцна до 1 септември годинава .

Тој во Собранието на Србија, кое ги разгледува законите во врска со третиот пакет за економска помош на граѓаните и економијата и за решенијата за наплата на даноци на хонорарците, рече дека заклучокот е донесен на штотуку завршената седница на Владата на Србија.

Тој изјави дека капацитетот на новата болница Ковид во Нови Сад ќе биде 600 легла, а заклучокот на Владата вели дека овој проект, како што рече потпретседателот Александар Вучиќ, мора да се реализира по итна постапка.

“Најдоцна до 1 септември оваа година, Србија ќе има уште една нова болница во Ковид. Сега можете да видите дека она за што зборуваме овде не се празни ветувања”, рече Мали.
Тој вели дека во предложениот ребаланс на буџетот за 2021 година се обезбедени 4,15 милијарди динари за изградба на болницата Ковид во Нови Сад.

“Им честитам на сите, особено на сите граѓани. Ова секако ќе придонесе за уште подобра и поефикасна борба против вирусот корона”, рече Мали.

Пратениците со аплауз ја примија веста за заклучокот на владата за почетокот на изградбата на новата болница во Нови Сад, пренесува Танјуг.

Latest News

Гутереш зaпpeпacтeн oд cтpaдaњaтa нa цивилитe вo Гaзa

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

More Articles Like This