December 3, 2020, 11:27 am

Србија ќе прави ревизија на податоците на бројот на починати од Ковид-19

Поврзано

Тлoтo нe пpecтaнyвa дa ce тpece: Cилeн зeмjoтpec ja пoгoди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Словачкиoт милjapдеp Јарослав Хашчак yaпceн пopaди пpикpивaњe дokaзи

Словачката полиција го уапси Јарослав Хашчак, еден од најбогатите и највлијателни луѓе во земјата. Тој пред новинарите изјави дека...

Taкa ce пpaви тoa: Зa peкopдни чeтиpи мeceци вo Србија изгpaдeнa Koвид бoлницa

Првите здравствени работници денеска ќе влезат во новата болница „Ковид“ во Батајница, а ќе биде вметнат и најголемиот дел...
- Advertisement -

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија ќе направи целосна ревизија на податоците за бројот на смртни случаи од ковид-19 и дека државата не крие ништо.

Ова тој денеска го соопшти откако во Србија и понатаму не стивнуваат реакциите по изјавата на членот на владиниот кризен штаб, епидемиологот Предраг Кон, дека во периодот од март до јуни имало три пати повеќе починати од Ковид 19 откоку што официјално било соопштено.

Србија ќе направи целосна ревизија за секоја смрт, за секое лице, да видиме како тоа изгледа. И тоа ќе го сторат клиничарите, изјви Вучиќ и додаде дека не смета дека тука ќе има многу големи разлики.

Тој порача дека државата не криела ништо и дека ќе работи транспарентно и во иднина.

Говорејќи за несовпаѓањето на податоците за бројот на смртни случаи од коронавирусот, Вучиќ кажа: “Горд сум на сите лекари, никој од нас не излажа ниту еден збор. Се слушнав со луѓето од Батут, тие велат дека имаат помалку смртни случаи”.

И министерот за здравство, Златибор Лончар, се огласи повторно денес со оценка дека „не се точни“ информациите да има три пати повеќе починати од коронавирус.

Од друга страна, денес реагира и медицинските лица од здружението „Обединети против ковид“ кои оценија дека признавањето на д-р Предраг Кон, да тој носел одлуки засновани на неточни информации е доказ дека „кризниот штаб не ја водел земјата добро низ пандемијата“ и посочија дека епидемиолозите како што е д-р Кон, кои донесуваа одлуки засновани врз неточни информации, се опасноста по нацијата.

Latest News

Пановски: Ако новогодишните празници се минат без зapaзи, тогаш колективниот имунитет ќе се стекне и порано

Имунитетот на децата кои сега следат настава од дома е „заспан“, догодина, кога ќе тргнат во градинка и на...

Вирусот Ковид-19 присутен во САД пред да биде откриен првиот случај во Вухан

Според најновите истражувања, вирусот Ковид-19 бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор...

Caндaци пoлни co kypшyми пpoнajдeни на плaжa вo Струга вo близинa нa хoтeл

На 01.12.2020 во 13.45 часот, во ОВР Струга било пријавено дека при изведување ископ со багер на плажа, во близина на хотел во Струга,...

Caнкциoниpaн 381 вoзaч вo Скопје вo тeкoт нa вчepaшниoт дeн

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.12.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот Само на територијата на град...

Германски eкcпepти: Bakцинaциjaтa мoжe дa пoтpae нeкoe вpeмe

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни проверки кои се неопходни,...

More Articles Like This