СРЕДБА ГРУЕВСКИ-КОЅИЈАС: За ВМРО-ДПМНЕ останува заложбата за членство во ЕУ и НАТО, и развивање на добрососедска политика

Поврзано

Битола пoтoнa од поpoјниoт дожд, се излeaја нерeшeнитe кoмyнaлни пpoблeми на локалната власт

Битола синоќа потона од поројниот дожд. Нерешените комунални проблеми на локалната власт се излеаjа по улиците и ги покажаа...

Нема да го пpeмoлчyвaмe кpиминaлoт, мора да има oдгoвоpноcт

Во делот на борбата против корупцијата Македонија на листата на Транспарентност се на 106 место или по долниот дел...

Државава е зaкoвaнa на днoтo по кpиминaлoт и коpyпциjaтa

Интервју за „Радио слободна Европа" имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи поради оваа влада предводена од...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас.

На средбата се разговарало за односите меѓу двете држави, за актуелната политичка состојба, како и за состојбата со мигрантите и повеќе заеднички предизвици од регионален контекст, информираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од страна на ВМРО-ДПМНЕ било посочено дека партијата се залага за развивање на добрососедска политика базирана на принципиелна основа и меѓусебно почитување.

Груевски посочил дека мерките за соработка и градење на доверба меѓу двете држави кои ги воведе и започна владата на ВМРО-ДПМНЕ придонесоа за релаксирање на заедничките односи и дека истите треба да бидат продолжени од актуелната влада.

Од страна на ВМРО-ДПМНЕ исто така било истакнато дека стратешки интерес преставува членството на Република Македонија во ЕУ и НАТО алијансата за што во изминатиот период биле направени бројни реформски процеси и достигнувања во повеќе сфери.

Соговорниците размениле искуства и мислења за проблемот со мигрантите кој што останува регионален предизвик чиј што интензитет во иднина може да предизвика последици за земјите во регионот, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести