СРЕДБА ЗАЕВ – МИЦКОСКИ: Денес треба да се сретнат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Поврзано

(Видео) Додека пocкапува струјата, ЕЛЕМ pacпиша тендер за набавка на вода од три милиони денари

Додека струјата поскапува за 7,5%, ЕЛЕМ распишува јавна набавка на газирана и негазирана вода за скоро 3 милиони денари,...

Арсовски им го плecна: Ако имаат мнозинство, нека објави СДСМ со кого се ќердосале

Гледам СДСМ и Заев викаат дека имале мнозинство, а пак од друга страна тоа не го потврдуваат другите политички...

Вељаноски до Пендаровски – Андов не беше cyдeн за тepоpизaм, иако го извести Црвенковски дека не е избран претседател на Собрание

Во врска со вчерашната изјава од кабинетот на претседателот на државата г-н Стево Пендаровски дека „Во 2016 година, тогашниот...
- Advertisement -

Денеска ќе се сретнат лидеерите на двете најголеми политички партии во земјава, Христијан Мицкоски и Зоран Заев – дознава „Република“. Според информациите до кои дојдовме на средбата ќе се разговара за актуелните состојби, но пред се ќе се разменат информации околу спорот за името.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред неколку дена посочи дека ставот за името на најголемата опозициска партија останува непроменет. Според него, исклучително е ажно да се заштити македонскиот идентитет. Во јавноста во претходниот период имаше дисонантни тонови и различни позиции посочени од премиерот Зоран Заев во однос на промена на Уставот како и ставот за референдум на кој народот би го кажал своето мислење за евентуална промена на државното име. Ваквите променливи изјави на Заев внесоа забуна кај народот.

Од последната средба во клубот на пратеници имаше уште неколку средби меѓу преговарачките тимови на двете страни. Средбата е закажана за 19 часот во Владата на Р.М.

11 КОМЕНТАРИ

Latest News

Пановски: Пaциeнтите што по вторпат имаат Koвид 19, најверојатно првиот пат не биле бoлни туку само нocители

Тоа што во земјава се појави и третиот пациент што е заразен со коронавирусот по вторпат, откако еднаш се...

(Фото) Никој од нејзините фанови не остана paмнoдyшeн – Гавазова позиpa во Охрид

Таа е мајка на две деца и една од најзгодните фолкерки на македонската сцена. Сузана Гавазова и за време на карантинот не се откажа од...

Како во времето на цpната чyмa се ypивaaт кoнтаминиpaните згради во Британија

Во стаписувачко преземање на власта од страна на британската влада, локалните совети се подготвени да добијат овластување за уривање згради за кои се смета...

Грците не ни размислуваат да ја отворат границата со Македонија

Во овој момент не постојат препораки за отворање и за дополнителни земји, ако произлезе такво нешто одново ќе го разгледаме, рече портпаролот на грчката...

Во живо: Еве како изгледа Бејрут по екcплозиjaта

Делови од либанскиот главен град се срамнети со земја по катастрофалната експлозија на бејрутското пристаниште. Разурнати се десетици згради а до 300 илјади жители...

More Articles Like This