September 21, 2020, 4:22 pm

СРЕДБА МИЦКОСКИ – ХОЛУБ: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со шефот за политички односи на Канцеларијата на ЕУ во Македонија

Поврзано

Силјановска Давкова: Bлacтa нe мoжe дa гo мeнyвa Зaкoнот за ocнoвнo oбpaзoвaниe бeз дeбaтa

Зборуваме за измени на Закон за основно образование и тоа е многу важно, а власта нема слух дека е...

Филипче ја злoyпoтpeби дoвepбaтa на лeкapитe: Haпaдитe cтaнyвaaт ceкojднeвиe

Венко Филипче ги излажа лекарите и медицинските работници. Додека Филипче е министер се случија десетина физички напади врз лекари...

СДСМ и нејзините коалициони партнери можеби зaбopавиле, но опoзицијата не зaборава за ветеното, неcтореното, а излaжаното

Септември поминува а од третиот пакет на мерки за подршка на стопанството од страна на влатада „ни ал, ни...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес заедно со пратеникот Влатко Ѓорчев, секретарот за меѓународна соработка Александар Николоски оствари средба со Лукас Холуб, шефот за политички односи на Канцеларијата на Европската унија во Македонија.

Како што соопштуваат од партијата на средбата се разговарало за актуелните општествено политички состојби и стратешкиот приоритет на државата за членство во Европската Унија.

-Мицкоски посочи дека државата премногу долго се наоѓа во процес на политичка криза што негативно се одразува како врз политичките процеси, така и врз економијата и стандардот на граѓаните.Потребен е политички дијалог за надминување на разликите во однос на клучните процеси во државата, а за негово воспоставување потребна е добра волја од сите учесници. ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да поддржи секое решение и реформски процес за кое е оцени дека е во интерес на државата и јакнење на демократските процеси, но воедно дијалогот е двонасочна улица и е потребна активност и добра волја од страна на власта преку конкретни чекори со кој ќе ја потврди сериозноста во пристапот, посочи Мицкоски, соопштуваат од партијата.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски истакна дека политичките прогони кои ги спроведува актуелната власт ја уназадуваат државата и го отежнуваат демократскиот процес. Интересот на граѓаните е во насока на подобра економија, образование, социјална заштита и животен стандард, а не во селективниот пристап и двојните стандарди кои ги спроведува владата на СДСМ.

-Од страна на ВМРО-ДПМНЕ се истакна дека е потребен реален напредок во односите и интеграциските процеси на Република Македонија во однос на Европската Унија. Реториката и декларативните заложби на актуелната влада се недоволни. Немањето на реални чекори во изминатиот 7-месечен период покажува дека Владата залудно го троши времето и со недоволен капацитет се посветува на овој стратешки приоритет, се наведува во партиското соопштение.

6 КОМЕНТАРИ

Latest News

Бидејќи Македонија е на црвената листа на Норвека, ЕХФ го одложи мечот меѓу Вардар и Елверум

Ракометарите на Вардар в четврток нема да го одиграат мечот од второто коло од Лигата на шампионите (ЛШ) прoтив...

Датумот никој не го споменува, и ЕУ е свесна дека со Заев нема реформи

Ако датумот за почеток на преговори за членство во ЕУ беше најавуван на секое 2-3 месеци сега има молк по тоа прашање, речиси и...

ВМРО-ДПМНЕ е најбројна пратеничка група во Собранието на Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е пратеничка група со најголем број на членови во македонското собрание. СДСМ се избори за мнозинство од како на изборите настапи заедно со...

Виленското ракче: Постои само во Македонија и никаде во светот

Од суштинско значење е богатиот животински и растителен свет во нашата земја. На толку мал простор имаме многу природни реткости, што скоро и да...

Му пронашле цел apceнал: Скопјанец оcoмничен за тpговија со opyжје

Одделот за cузбивање на организиран и сериозен kpиминал при БЈБ поднесе kpивична пpијава против А.Љ.(31) од Скопје, поради постоење оcнови на coмнение за сторено...

More Articles Like This