September 18, 2021, 7:41 am

Српската полиција тecно поврзана со кapтелите на Шариќ и Беливук: Повторно испливаа шokaнтните фотогорафии од Дачиќ како министер за внатрешни работи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Актуелниот шеф на Собранието, тогашен министер за внатрешни работи, e снимен во 2009 година за време на состанокот со Родоjуб Радуловиќ, или Миша Банана, кој беше осуден на 10 години затвор за шверц на кокаин.

Доказите за поврзаноста на полицијата со најмонструозната криминална банда на Вељко Беливук ја шокираат јавноста од ден во ден. Безбедносните експерти забележуваат дека кланот Веља Невоља, како и секој друг, не може да ги пушти пипците без логистичка помош одвнатре и дека „режимот на работа“ на криминалците кои се длабоко поврзани со полицијата и државните структури – не е од вчера .

Како работи овој октопод, можеби најдобро покажува примерот на Дачиќ и неговите најблиски соработници од кабинетот во МВР, кои се сретнале со Радуловиќ дури девет пати. За потсетување, веста дека поранешниот министер за полиција Ивица Дачиќ тајно се сретнал со Мишо Банана, кој беше осуден на 10 години затвор за шверц на кокаин, и се уште е во бегство, одекна како бомба во 2013 година.

Службена тајна

Луѓето на Дачиќ од кабинетот – Бранко Лазаревиќ и Вања Вукиќ, како и тогашниот советник за безбедност Ивица Тончев, имаа состаноци со Радуловиќ во белградските ресторани.

Ивица Дачиќ не го негираше познанството со Радуловиќ, но неколку пати рече дека датира од времето пред тој да стане министер за полиција. Сепак, снимките од нивните состаноци се направени во периодот од 29 ноември 2008 година до 7 април 2009 година, токму во времето на неговото министерување, и како што изјави Крик, Радуловиќ се сретнал со него девет пати во тој период.

За познаникот на Дачиќ, Радуловиќ се разговараше и во контекст на судењето на неговиот поранешен началник на Генералштабот во Министерството за внатрешни работи, Бранко Лазаревиќ, кој може да се види и на снимката што беше обелоденета Лазаревиќ е обвинет дека во 2008 и 2009 година, како член на организираната криминална група на Дарко Шариќ, тој постојано открива „особено доверливи информации за спроведување на специјални доказни дејствија во тековните преткривични постапки, кои се службена тајна“. Сепак, во 2019 година, Апелациониот суд го ослободи Лазаревиќ од обвинението за откривање на службена тајна.

Треба да се потсети дека во 2013 година, кога во јавноста се појавија информации за неговите контакти со Радуловиќ, Дачиќ рече дека ова е „напад врз владата“ и политички мотивирана афера. Тој во тоа време исто така рече дека „нема да се продава за„ Blackberry “. Да потсетиме, Лазаревиќ на сослушувањето тврдеше дека добил таков телефонски број од Миша Банана за себе и за својот шеф.

Инаку, Дачиќ беше снимен со Радуловиќ во ресторанот „Густи мора“ на 31 јануари 2009 година. Дел од ресторанот каде што седеа беше затворен за посетителите, а на видеото се гледа како ручаат во пријателска атмосфера. Според медиумите, Дачиќ го напуштил ресторанот држејќи торба во раката.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Овие делови од Скопје денес и утре ќе останат без стpуjа

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска и утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од...

More Articles Like This