СРПСКИТЕ ДИПЛОМАТИ СЕ ВРАЌААТ ВО МАКЕДОНИЈА: До петок се враќа персоналот на амбасадата, Димитров ќе се сретне со Дачиќ во Ниш

Поврзано

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Српските дипломати утре ќе почнат да се враќаат во Амбасадата во Скопје, а првиот потпретседател на владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ и Никола Димитров ќе се состанат во петок во Ниш, за да започнат со решавање на отворените прашања со цел унапредувње на пријателските односи помеѓу двете држави и двата народи

© AP Photo/ Boris Grdanoski

Како што соопштуваат од министерството за надворешни работи на Србија, по телефонскиот разговор Дачиќ-Димитров, утре ќе започне враќањето на персоналот на српската Амбасада во Скопје, а враќањето на Амбасадорот е најавено за 31. август.

По враќањето во Скопје, амбасадорот ќе бара средба со Зоран Заев.

„На основа на договорот помеѓу Александар Вучиќ и Зоран Заев, министрите за надворешни работи Дачиќ и Димитров, и двете министерства дека преку пат на дијалог ќе ги решаваат сите отворени прашања, со цел унапредување на пријателските односи помеѓу двете држави и двата народи. Со таа цел, Дачиќ и Димитров во петок ќе се сретнат во Ниш“, се навадува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Србија.

Претходно денес телефонски разговараа претседателот на Србија Александар Вучиќ и Зоран Заев и договорија принципи на идната соработка по дипломатскпо политичката криза.

1 коментар

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This