СРЦЕТО ГИ ПОВРЗУВА: Откако ќе стивне и нивната болkа, а штом зaкрепне и татко ми, сакам да се запознаам со нив

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Синот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева.

„Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам што со донирањето спacија три животи, меѓу кој и животот на татко ми“, изјави Васил Огненовски.

Тој вели дека пред два дена добиле повик дека е најдено срце од донор и дека за прв пат ќе биде изведена таква операција во земјава.

„Сега чекаме понатамошни информации. Пополека го будат. Очекувањата се големи дека се најдобро ќе заврши. Еднаш го вратија меѓу живите докторите, и сега го прават тоа уште еднаш. Едно големо благодарам и до нив“, порача Огненовски.

Тој изјави дека еден ден сака да го запознае семејството Диневи и лично да им се заблагодари и да им каже дека срцето на Емилија сѐ уште чука.

„Окако ќе стивне и нивната болkа, а штом закрепне и татко ми, сакам да се запознаам со нив. Да изразиме сочуство и да знаат дека срцето на нивната мајка и ќерка, сѐ уште чука. Срцето нѐ поврзува“, изјави Огненовски и апелираше да се развие свеста за донирањето органи.

Покрај трансплантацијата на срце, во тек е и трансплантација на бубрези кај уште двајца пациенти, кои со години биле на дијализа.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести