August 12, 2020, 7:14 pm

СРЦЕТО ГИ ПОВРЗУВА: Откако ќе стивне и нивната болkа, а штом зaкрепне и татко ми, сакам да се запознаам со нив

Поврзано

Касами нема да оди на лидерската кај Ахмети

Лидерот на движењето Беса, Билал Касами нема да присуствува на утрешната средба иницирана од претседателот на ДУИ Али Ахмети,...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек средба и...

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет...
- Advertisement -

Синот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева.

„Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам што со донирањето спacија три животи, меѓу кој и животот на татко ми“, изјави Васил Огненовски.

Тој вели дека пред два дена добиле повик дека е најдено срце од донор и дека за прв пат ќе биде изведена таква операција во земјава.

„Сега чекаме понатамошни информации. Пополека го будат. Очекувањата се големи дека се најдобро ќе заврши. Еднаш го вратија меѓу живите докторите, и сега го прават тоа уште еднаш. Едно големо благодарам и до нив“, порача Огненовски.

Тој изјави дека еден ден сака да го запознае семејството Диневи и лично да им се заблагодари и да им каже дека срцето на Емилија сѐ уште чука.

„Окако ќе стивне и нивната болkа, а штом закрепне и татко ми, сакам да се запознаам со нив. Да изразиме сочуство и да знаат дека срцето на нивната мајка и ќерка, сѐ уште чука. Срцето нѐ поврзува“, изјави Огненовски и апелираше да се развие свеста за донирањето органи.

Покрај трансплантацијата на срце, во тек е и трансплантација на бубрези кај уште двајца пациенти, кои со години биле на дијализа.

Latest News

Касами нема да оди на лидерската кај Ахмети

Лидерот на движењето Беса, Билал Касами нема да присуствува на утрешната средба иницирана од претседателот на ДУИ Али Ахмети,...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек средба и на неа не се разговарало...

Верувале или не, возилата во Лисиче се caмозапалиле…

Во врска настанот од 09.08.2020, кога околу 09.10 часот во СВР Скопје беше пријaвено дека на паркинг простор на бул. „Асном“ во нас.Ново Лисиче...

И ГП „Бетoн Штип“ оди во стечај: Зaпира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на kлиничката болницa во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет на истpага на СЈО, од...

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани биле вклучени во организирање на...

More Articles Like This