Стари народни верувања: Моќта на прстените и нивното значење

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Уште од дамнешно време прстенот се сметал за амајлија и симбол на моќ. Се верувало дека тој може да ви донесе среќа и заштита од животните потешкотии и опасности. Ако го носите овој накит, тогаш мора да знаете и за енергијата која во него се наоѓа.

Според едно популарно народно верување, прстенот кој сте го наследиле од вашата мајка има магична заштита. Тој може да ве заштити од зло и да ви помогне при решавањето на сложените проблеми во животот. Се верува дека тој може да привлече љубов и среќа во вашиот живот, како и да ве заштити од непријателите и завидливоста. Ако прстенот се пренесувал од генерација на генерација, тој има силна енергија во себе.

Ако имате прстен од личност која повеќе не е меѓу живите и го носите на себе како украс, внимавајте, бидејќи тој може да е опколен со негативна енергија која ќе ви донесе пречи во вашиот живот. Вие не би требало да земате изгубени прстени, бидејќи тие во себе носат непозната енергија која може лошо да влијае врз оние кои ги нашле и ставиле на својот прст.


Ако го изгубите вашиот веренички прстен, тоа може да најавува одвојување од љубената личност. Прстените кои ги размениле невестата и младоженецот се сметаат за симбол на единство и љубов. Тие се дизајнирани за да го заштитат семејниот живот од сите неволји. Па, ако за време на церемонијата на венчавањето го испуштите прстенот, тоа најчесто е лош знак. Порано се верувало дека ова значи брз развод, па дури и смрт на еден од сопружниците. Исто така, по разводот не е убаво да се носи бурмата бидејќи тоа може да ви предизвика да останете долго време сами.

Внимавајте никогаш да не носите прстен со пукнатини и недостатоци. Исто така, ако прстенот го изгуби својот изворен облик, тоа значи и дека ја изгубил својата моќ. Во тој случај не може да ви донесе ништо добро, па најубаво е да го замените. Од друга страна пак, невестите никогаш не треба да ја носат бурмата врз ракавици бидејќи тоа може да им донесе несреќа и солзи во брачниот живот.

Никогаш немојте да ја потценувате магичната моќ која ја имаат во себе прстените, бидејќи тој одамна се сметал за симбол на сила, авторитет и заштита. Доколку го имате на себе, тој може да ве заштити од опасност дури и во најтешките моменти, да ви помогне побрзо да ги решите проблемите и да ви даде сила.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести