November 29, 2020, 5:38 pm

Стево Пендаровски: “Hиштo нe ce пoмpднaлo oд мecтo”

Поврзано

Бoлниците преполни, досега xocпитализирани 1282 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти...

Инспектор Илиевски: Има ли образовен kpиминал кај владиниот генерален секретар Зекири

Ако отворите по интернет порталите, па и на Vikiped страницата, Кој е Мухамед Зеќири новиот генерален секретар на Владата...

Споделете да помогнеме: На 2 годишниот Михаил му се потребни 15 000 евра за лekyвање

Михаил Ристовски од Тетово, кој има една година и девет месеци, не може да ја користи левата рака бидејќи...
- Advertisement -

Во вечерашната емисија на Телма, “Топ Тема” гостуваше претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски каде што во однос на спорот со Бугарија изјави дека:

– “Вчера баш имав еден подолг интересен разговор со господинот Стојан Андов кој побара да ме види во мојот кабинет иако тешко се движи на 84 години. Му благодарам за тоа што дојде да ми каже некои негови согледувања за Македонско-Бугарскиот спор. Слушајќи го, нема да верувате, се што кажуваше, а неговите искуства до сега а и во поранешна Југославија од пред 50-60 години се практично идентичните формулации, ставови, аргументи кои доаѓаат од Бугарската страна и истите тие ставови кои сме ги имале и ние во тоа време”.
– “Се потсетив на една мала книшка која малкумина од младите ја знаат. Таа книшка кај нас е публикувана пред незнам колку години, во која се сместени стенограми, практично од разговорите меѓу тогашниот комунистичкиот врв на тогашната Македонија, екипата предводена од Крсте Црвенковски каде во Софија разговараат со врвот на Бугарската комунистичка партија, и ако занемарите на насловната страница, годината ја пишува кога е тоа печатено, мислите дека разговараме на истата тема за Македонското прашање во 2020 година. Ништо не се помрднало од место” – Тврди Пендаровски.

Latest News

Xаос во Мадрид, здравствените работници на улица поради пpoблемите во здравството

Во Мадрид денеска протестираа лекарите и медицинските сестри заради, како што наведоа,  намалувањето на медицинските услуги и затоа што...

Четворица пpeтeпaле 20 годишник на Партизанска

На 28.11.2020 во 15.45 часот во Полициската станица Центар, Ф.Н.(22) од Скопје пријавил дека околу 02.30 часот на бул.„Партизански одреди“ бил физички нападнат од...

Бoлниците преполни, досега xocпитализирани 1282 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 813 пациенти позитивни и суспектни на корона...

Во Србија зapaзени 6.179 лица, пoчинaле рекордни 65

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 6.179 нови случаи на заразени со коронавирус од вкупно 15.508 тестирани, а во истиот период од...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги продава државните интереси на тајни средби додека во Македонија ја замајуваат јавноста

Овој викенд во Софија се одржуваат тајни средби помеѓу македонски бугарски владини претставници, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „Ова досега Заев не го негираше. Според нашите информации...

More Articles Like This