СТЕФАНОВА: Јанакиески и Божиновски на ист начин како Груевски се подготвувале да избегаат

Поврзано

Koнтpoвepзниoт coвeтник нa Заев, Александар Обрадовиќ, e нoвиoт диpeктop нa EЛEM тpejд

Ќерката-форма на ЕСМ, ЕЛЕМ трејд од денеска официјално има нов директор. За прв човек на фирмата специјализира за трговија...

Bpaбoтeни вo cпopтcки oблoжyвaлници: „Издpжyвaмe фaмилии, плaќaмe кpeдити и бapaмe caмo дa paбoтимe“

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска...

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...
- Advertisement -

Денешното рочиште за случајот “Титаник” ќе се одложи бидејќи судијата Осман Шабани утринава бил известен дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се во притвор, па затоа немал време да испрати наредби до затворот за да ги донесат на судење.

На рочиштето не се појави ниту обвинетиот Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија.

Обвителката Лиле Стефанова истакна дека сака да појасни за обвинетиот Груевски кој е во бегство и за двајцата кои завршија во притвор.

-Доцна синоќа Кривичниот совет ги уважи нашите барања да им одреди мерка притвор. Вчера добивме информација дека покрај Груевски, кој избега на очиглед на сите институции, на ист начин се спремале да иизбегаат и Јанакиески и Божиновски, рече Стефанова.

Таа потсети дека уште во фаза на поднесување на обвинителниот акт бил побаран притвор, но судот им одредил поблаги мерки иако го прифатил фактот дека постои можност од бегство.

Таа најави дека притвор ќе бара и за други обвинети доколку добијат сомнеж дека се спремаат за бегство.

Обвинителката Стефанова побара од судот на обвинетиот Груевски да му се суди во отсуство, и од наредното рочиште да продолжи главната расправа за случајот.

Latest News

Утре e CBeти Василиј Острошки – направете го ова доколку имате бо лен во семејството

Православната црква и верниците утре го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо...

More Articles Like This