СТЕЧАЈЦИТЕ ОСТАНАА СО ПРСТОТ ВО УСТА: Нема ништо од ветените вработувања и оштети

Поврзано

НЕМА КРАЈ НА ЗАДОЛЖУВАЊЕТО: Владата нè задолжи со дополнителни 700 милиони евра

Седумстотини милиони евра е сумата со која попладнево се задолжи земјава преку издавање на еврообврзница. Алсат дознава дека каматната...

ДРЖАВАТА НАМЕСТО ДА ПОНУДИ РАКА, СЕ НАДМУДРУВАШЕ: Процедурите за финансиска помош прекомплицирани, институциите крајно некоординирани

Благоја Грозданов од Институтот за сметководители вечерва на Телевизија 24 со бројни kpитики кон владата за начинот на носење...

АНГЕЛОВСКИ ТВРДИ: Она што требаше да се исплати како бруто плата се исплаќа во помала вредност

Мартин Ангеловски од Туристичко-угостителската комора при ССК, вечерва во Телевизија 24 истакна дека во моментов угостителскиот сектор преживува и...

Новиот закон што го донесе СДСМ за стечајците доживеа вистинска катастрофа. Од 1600 стечајци колку што ги има во Агенцијата за вработување, а се од Куманово, само 54 од нив добиле решенија за надомест.

Новиот закон предвидуваше невработените лица од матичната приватизација која се случи токму во времето на СДСМ да бидат материјално обезбедени, но тоа се покажа како уште една голема лага на оваа власт. Дури и лидерката на стечајците и голем подржувач на СДСМ, Лилјана Георгиевски која воедно е координатор од сите градови, остана изиграна со ова законско решение. Таа во изјава за порталот „Сакам да кажам“ вели дека укажувања кои ги имало здружението на стечајци, не биле прифатени од Министерството за труд и социјална политика.

-И покрај нашите сугерирања дека во Куманово повторно ќе бидат опфатени многу мал дел на работници, бидејќи ги знаеме состојбите во фирмите, од некои само за нив познати причини, во Министерството за труд и социјална политика не нè послушаа. Се потврди народната дека треба да послуша паталец, а не гаталец. Да се прифатеа нашите укажувања, тогаш немаше да дојде до ова одолговлекувања и караници меѓу стечајците. Стечајците во Куманово поминаа катастрофално, разочарани се и се чувствуваат изиграно, изјави Георгиевска.

Георгиевска додава дека стечајците уште еднаш се изиграни, па дури и има најава дека повторно ќе излезат на улица да си ги побараат нивните права, поради лошата и неодговорна администрација.

Куманово беше еден од градовите со најголема индустрија во Македонија, но СДСМ со матната приватизација го доведе овој град на работ на преживување. Пропаднаа фирми кои вработуваа илјадници граѓани на Куманово како: Водостопанство, ДИ-ЕР, Монопол, ЧИК, ЗИК, Киро Фетак, Полет, Трготекстил, Искра, Лимарско и други.

СДСМ во предизборниот период им ветуваше на стечајците дека нивниот проблем ќе биде решен. Вакво ветување даде сегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговите сограѓани од Куманово.

Новата влада е на власт речиси 8 месеци, а решението на проблемот со стечајците не е ни на повидок.

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести